Kristlik statistika (nagu enamus statistikaid) jaguneb üldjoontes kahte leeri: optimistid ja pessimistid. Viimased muretsevad koguduse aeglase kasvu pärast või ennustavad koguni väljasuremist, "kui kohe midagi ette ei võeta". Optimistid toovad välja absoluutarvude asemel sobivaid suhteid, näidates näiteks, et ühe evangeelse kristlase kohta on maailma jäämas üha vähem neid, kes üldse evangeeliumi pole kuulnud. Näiteid positiivse meelestatusega statistikast maailmatrendide osas on publitseeritud uurimuses Kui kristlik on Eestimaa, kusjuures uurimuse üldtoon ja väljavaated Eestimaa jaoks on pigem pessimistlikud.
Friday Fax 28 [31.7.1998] toob meieni väljavõtteid Patrick Johnstone (Operation World autor) uuest raamatust The church is larger than you think.
Linnulennult misjoniliikumise ajalugu vaadates näeme viimasel 200 aastal huvitavaid arenguid. 18. sajandil oli fookuses põhja-Atlandi ala, 19. sajandil Sise-Aasia. 1960-tel oli tulipunktis Aafrika, 70-tel Ladina-Ameerika, 80-tel Ida-Aasia ja 90-tel Euro-Aasia. Jäänud on 10/40 aken, eriti Lõuna- ja Kesk-Aasia, mis sekulariseerunud Euroopa ja juutide kõrval on tänase kristliku kogukonna suurimad väljakutsed.
Evangeelsed kristlased on Johnstone arvates põhilised kristlaste arvu kasvu põhjustajad. Ta toob välja järgmised trendid:
Lääne evangeelne kristlus on kasvanud aeglaselt ent visalt, samas muu lääne kristlus on kahanenud märkimisväärselt.
Evangeelne kristlus on viimastel aastatel oluliselt kasvanud Ladina-Ameerikas, Aafrikas ja Aasias. 60-tel moodustasid mitte-lääne evangelikaalid vaid poole lääne evangeelsetest kristlastest; aastaks 2000 on neid 4 korda ja 2010. aastaks 7 korda enam kui lääne evangeelseid kristlasi.
Kristlaste koguhulk tervikuna on kasvanud pisut aeglasemalt kui islamiusuliste arv, ent protestantlike kristlaste arv on kasvanud kiiremini kui islamisuliste arv - 2,9% aastas. See on peaaegu kaks korda suurem kui maailma elanikkonna aastane kasvutempo - praegu 1,7%
Rooma Katoliku kirik kasvab elanikkonna juurdekasvust aeglasemalt, see tähendab katoliiklaste osakaalu vähenemist. Euroopas tähendab see levivat sekulariseerumist, Ladina-Ameerikas aga evangelikaalide mõju suurenemist.
Protestantism kasvab peaaegu kaks korda kiiremini kui maailma rahvastik üldiselt, ent seda üksnes evangeelse segmendi tõttu. Mitte-evangelikaalne protestantism, peamiselt liberaalse teoloogia koolkonnaga kirikutes, kuivab järjekindlalt kokku.
Evangelikaalid kasvavad peaaegu kolm korda kiiremini kui maailma rahvastik üldiselt. Maailmalaiuselt võttes on see unikaalne religioosne grupp, mille kasvamine oluliselt ületab naturaalse kasvuprotsendi - see tähendab kasvab peamiselt pöördumiste kaudu; seda näiteks kaks korda enam kui islam.
Aasta
Evangelikaalide hulk
miljonites
Evangelikaalide kasv
%
Islamiusuliste arv
miljonites
Islamiusuliste kasv
%
1960
81
?
464
?
1970
114
3,5
608
2,7
1980
180
4,7
788
2,6
1990
303
5,3
1034
2,8
2000
480
4,7
1340
2,6
Aafrika 60-tel
Võib öelda, et 60-dad olid vaimuliku läbimurde aastateks Aafrikas, kuigi evangeelse kristluse levik on jätkunud hiljemgi. Suur edasiminek toimus pärast koloniaalajastu lõppu, kui enamus Aafrika rahvaid saavutas iseseisvuse. Kristlus, mis võitis üle poole kogu kontinendi rahvastikust, muutis selle ilmet enam kui kunagi varem.
Ladina-Ameerika 70-tel
Ladina-Ameerikat on peetud katoliiklikuks maailmajaoks viimased 500 aastat. Käesoleval sajandil on aga toimunud suured muutused. 1900. aastal oli 250000 evangelikaali, 1990. aastal 40 miljonit ning aastaks 2000. on nende arv kasvanud tõenäoliselt 60 miljonini. Ühel keskmisel pühapäeval on Ladina-Ameerika evangelikaalide kogudustes rohkem inimesi kui katoliku kirikus liikmeid. Ka konservatiivsemate hinnangute järgi (kus näiteks Assemblies of God liikmeskonda "korrigeeriti" 16 miljonilt 8 miljonini) on näiteks Brasiilias rohkem evangelikaale kui kogu Euroopas.
Ida-Aasia 80-tel
Lisaks koguduse hämmastavale kasvule Lõuna-Koreas, räägitakse põrandaalusest ärkamisest ka Hiinas. Selle tulemusena on Aasias praegu rohkem evangeelseid kristlasi kui Põhja-Ameerikas. Singapuri kogudused on üles näidanud misjoniaktiivsust, saates välja ühe misjonäri iga 1000 kristlase kohta. Maailma kümnest suurimast kogudusest seitse asub Seoulis - see on linn, kus 110 aastat tagasi polnud veel ainsatki kogudust.
Euro-Aasia 90-tel
Raudse eesriide rebenemine põhjustas mõningal määral ortodoksi kiriku elavnemist ja tõi kaasa eriti võimsa evangeelse aktiivsuse endise kommunismibloki maades, kus kogudused olid varem ühiskonna äärealadele tõrjutud ja kohati taga kiusatud.
Allikas: Patrick Johnstone, The Church is bigger than you think, WEC, Bulstrode, Gerrards Cross, Bucks, SL9 8SZ, Great Britain.
Friday Faxi tellimiseks saada e-mail aadressile friday_fax@ibm.net , kus subjektireal (mitte tekstis) seisab subscribe English.