Kehra Kogudus

Kümme käsku

Pealeht - Teated - Uus - Misjonikool - Vaimulikud tekstid - Kristlik statistika - Juhtimine - Sisukord

Kolm maailma suurt religiooni – kristlus, judaism ja islam – peavad kümmet käsku ehk dekaloogi oma moraali alustaladeks. Vastavalt Piiblile kirjutas Jumal ise need käsud kivilaudadele (5Ms 9:10) ning need eristuvad selgelt paljudest teistest Iisraelile antud käskudest ja seadmistest.

Piiblis on kümne käsu tekst esitatud kahel korral. Toome siin ära esimese neist, 2Ms 20:1-16

Ja Jumal kõneles kõik need sõnad, öeldes: «Mina olen Jehoova, sinu Jumal, kes sind tõi välja Egiptusemaalt, orjusekojast. Sul ei tohi olla muid jumalaid minu palge kõrval! Sa ei tohi enesele teha kuju ega mingisugust pilti sellest, mis on ülal taevas, ega sellest, mis on all maa peal, ega sellest, mis on maa all vees! Sa ei tohi neid kummardada ega neid teenida, sest mina, Jehoova, sinu Jumal, olen püha vihaga Jumal, kes vanemate süü nuhtleb laste kätte kolmanda ja neljanda põlveni neile, kes mind vihkavad, aga kes heldust osutab tuhandeile neile, kes mind armastavad ja mu käske peavad! Sa ei tohi Jehoova, oma Jumala nime asjata suhu võtta, sest Jehoova ei jäta seda nuhtlemata, kes tema nime asjata suhu võtab! Pea meeles, et sa pead hingamispäeva pühitsema! Kuus päeva tee tööd ja toimeta kõiki oma talitusi, aga seitsmes päev on Jehoova, sinu Jumala hingamispäev. Siis sa ei tohi toimetada ühtki talitust, ei sa ise ega su poeg ja tütar, ega su sulane ja ümmardaja, ega su lojus ja võõras, kes su väravais on! Sest kuue päevaga Jehoova tegi taeva ja maa, mere ja kõik, mis neis on, ja ta hingas seitsmendal päeval: seepärast Jehoova õnnistas hingamispäeva ja pühitses selle. Sa pead oma isa ja ema austama, et su elupäevi pikendataks sellel maal, mille Jehoova, su Jumal, sulle annab! Sa ei tohi tappa! Sa ei tohi abielu rikkuda! Sa ei tohi varastada! Sa ei tohi tunnistada oma ligimese vastu valetunnistajana! Sa ei tohi himustada oma ligimese koda! Sa ei tohi himustada oma ligimese naist, sulast ega ümmardajat, härga ega eeslit ega midagi, mis su ligimese päralt on!»
Niisugune oli siis piiblitekst. Teise koha, mis asub 5Ms 5:1-21 võivad huvilised ise üles otsida ning avastada paar detailierinevust esimese tekstiga võrreldes.

Miks kümme?

Käske on jagatud mitut moodi. Kõigepealt olid käsud jagatud kahe kivilaua vahel, millele nad algselt olid kirjutatud. On arvatud, et käsustiku esimene pool tegeles inimeste ja Jumala vaheliste küsimustega ning teine pool inimeste omavaheliste suhetega, kusjuures nende vahele jääb käsk, mis puudutab lapse suhte oma vanematesse.

Käsud ligimese vastu patustamisest hoidumiseks võib omakorda jagada kolmeks osaks: Teopattude vastu suunatud hoiatus (ära tapa, varasta ega riku abielu), sõnapattude vastu suunatud hoiatus (ära anna valetunnistust) ning mõttepattude vastu suunatud hoiatus (ära himusta).

Kümneks jagamise kohta on samuti vihjeid leitud mitmelt poolt (2Ms 34:14-26; Ps 15:2-5). Kuidas aga täpselt käsud kümneks jagunevad, selles ei ole täielikku üksmeelt.

Juutlik traditsioon sätestas, et ebajumalakummardamise ja Jumalast pildi või kuju tegemine on üks ja seesama pikk käsk. Seda ideed jagasid Augustinus, Rooma katolik kirik ning Luther. Selliselt jagati käskude arvu 10 saamiseks pooleks lõik, mis puudutab himustamist.

Kirikuisa Origensest lähtuv traditsioon jagas aga kaheks käsuks ebajumala kummardamist puudutava osa ning pildi/kuju tegemise keelu. Himustamist puudutav lõik on kokku võetud üheks, viimaseks käsuks. Seda jaotust on kasutanud Kreeka-katolik kirik, reformaator Calvin, Reformeeritud kirik ning nende vaimulikud järglased.

Toome siin ära mõlemad jaotused. Esiteks paljudele Luteri katekismusest tuntud 10 käsku:

  1. Mina olen Issand, sinu Jumal. Sul ei tohi olla muid jumalaid minu kõrval.
  2. Sina ei tohi Jumala nime ilmaasjata suhu võtta.
  3. Sina pead pühapäeva pühitsema.
  4. Sina pead austama oma ema ja isa.
  5. Sina ei tohi tappa.
  6. Sina ei tohi rikkuda abielu.
  7. Sina ei tohi varastada.
  8. Sina ei tohi valetunnistust anda oma ligimese vastu.
  9. Sina ei tohi himustada oma ligimese koda.
  10. Sina ei tohi himustada oma ligimese naist, sulast, ümmardajat, kariloomi ega midagi muud, mis on tema oma.

Eesti vabakiriklikes kogudustes on sageli kasutusel selline jaotus (Origenese-Calvini järgi)

  1. Sul ei tohi olla muid jumalaid minu palge kõrval.
  2. Sa ei tohi teha enesele Jumala kuju.
  3. Sa ei tohi Jumala nime ilma asjata suhu võtta.
  4. Pea meeles, et sa pead hingamispäeva pühitsema.
  5. Sa pead oma isa ja ema austama.
  6. Sa ei tohi tappa.
  7. Sa ei tohi abielu rikkuda.
  8. Sa ei tohi varastada.
  9. Sa ei tohi tunnistada oma ligimese vastu valetunnistajana.
  10. Sa ei tohi himustada oma ligimese koda, ega midagi, mis tema oma on.

Mida kümne käsuga peale hakata?

Paljud inimesed on arvamusel, et igasugused käsud ja piirangud on tänapäeval ajast ja arust. «Inimene peab olema vaba ja saama teha seda, mida ise tahab!» Pärast väikest järelemõtlemist lisatakse (kui lisatakse): «Niikaua, kuni tema vabadus teiste vabadust ei ohusta...»

Vaevalt meeldiks kellelgi liigelda ilma liikluseeskirjadeta. Meie tänavatel liigub ringi küll neid, kellele liikluseeskirjad paistavad üksnes tülikaks segajaks olema. Me ei tahaks nendega sõiduteel kohtuda. Liikluseeskirjad ei ole loodud meid segama vaid kaitsma. Sedasama on Jumal ka kümne käsuga mõelnud. Inimest tuleb kaista ka tema enese eest, inimesele on parim, kui ta elab kooskõlas oma Loojaga ja Looja (loodus) seadustega. Omal moel kuuluvad ka kümme käsku loodusseaduste hulka.

Kristlikust vaatepunktist tuleb veel lisada, et käsud on täidetud Kristuses ning kümne käsu tõeline mõte ja tähendus on meile antud selle kaudu, mida Jeesus Kristus rääkis ja tegi.

Lisalugemist

Pealeht - Teated - Uus - Misjonikool - Vaimulikud tekstid - Kristlik statistika - Juhtimine - Sisukord


© Kehra Kogudus 1998. Teostus Alland Parman
Kreutzwaldi 1, Kehra, 74306 Tel:2-6084384; Fax:2-6085696; e-mail: kehra.kogudus@mail.ee