Kehra Kogudus

Alfa kursuse rühmajuhi meelespea

Alfa

Pealeht - Teated - Uus - Misjonikool - Vaimulikud tekstid - Kristlik statistika - Juhtimine - Sisukord

Kasutatud materjal Nicky Gumbel, Telling Others

NB! Rühmajuhid peavad selle juhendi üle vaatama enne igat Alfa õhtut. Miks? Sest see kipub ruttu meelest minema.

Alfa kursuse vestlusrühma eesmärk on aidata inimesi kohtuda Jeesuse Kristusega. Jeesus on öelnud, et kus kaks või kolm on koos Tema nimes, seal on Ta ise nende keskel (Mt 18:20).

Rühmas on kümmekond inimest, neist kaks juhti, üks-kaks juhi abilist ja ülejäänud liikmed.

Vestlusrühmal on järgmised ülesanded:

1. Vestlus ja arutelu

Vestlus toimub loengu teemadel ja püüab vastuseid anda loenguga seoses tekkivaile küsimustele. Inimestele tuleb anda võimalus oma arvamusi väljendada ning küsimusi esitada. Eriti oluline on see siis, kui rühmas on usulises mõttes «uustulnukaid». On loomulik, et loengus esitatu on nende jaoks uudne ning võib-olla isegi vastuolus nende seniste seisukohtade ja maailmavaatega.

Rühmajuhi ülesanne pole lisaloengut pidada, vaid kuulata Jumala juhtimist ning inimeste küsimusi. Võimaluse korral ära vasta ise, vaid lase Pühakirjal kõnelda, paludes liikmetel välja otsida kirjakoha, mis vastaks kerkinud küsimustele.

Vestluse juhtimiseks peab rühmajuht olema ette valmistunud. Kui kasutate vestluse suunamiseks lisaküsimustikke, siis hoolitse, et oskaksid ise sel esitatud küsimustele vastata. Reeglina käsitletakse loengus neid küsimusi, kuid võib juhtuda et sel korral seda ei tehta. Ära jää lootma sellele, et saad ise vastused alles loengu ajal.

2. Eeskuju Piibli uurimisel

Rühmatöös õpitakse koos Piiblit kasutama ja sellest teadmisi hankima. On hea, kui rühmaliikmed, kellel on kodus Piibel, võtaksid selle alates teisest õppetunnist kaasa. Rühmajuht hoolitseb, et piisav arv Piibleid oleks käepärast ka kohapeal tarvitamiseks. Kui rühm on «edasijõudnute» killast, siis tuleks ühisele Piibli uurimisele rohkem aega pühendada.

Piibli lugemine võib olla paljude uute Alfa kursuslaste jaoks täiesti uus ja tundmatu tegevus. On oluline, et kursuse jooksul saavad inimesed «maitse suhu», mida tähendab Piibli lugemine praktiliselt. Aita rühma liikmetel vajalikke kohti leida ning hoia tagasi vilunuid, kes koha kõige enne üles leiavad ja ette lugema kipuvad. Lase ka tagasihoidlikematel kirjakohti ette lugeda.

Piibli uurimisel on oluline õpetada inimesi «piiblitekstile küsimusi esitama». Rühmajuhil tuleb võimalikud kõne alla tulevad või küsimustikus leiduvad kirjakohad enne läbi töötada. Kirjakoha uurimisel tuleb valmis panna suunavaid küsimusi nagu: «Mida siin öeldakse?» «Mida see tähendab?» «Kuidas see meie olukorrale vastab?»

Piibli uurimine peab olema praktilise väljundiga. Töö Piibliga peab meile teada andma, mida tahab Jumal meile ja meie olukorras täna öelda. Lase rühmaliikmeid oletada, mida Jumal selle kirjakohaga meie (või spetsiifiliselt tema) olukorras ütleb.

3. Palvetama õppimine

Palvetamisega võib alustada juba esimeses rühmatunnis, kui on kindel, et rühmaliikmetele ei ole see tegevus tundmatu. Üldiselt tasub aga usuvõõraste rühmaliikmete puhul oodata, kuni õpetusosa selleni jõuab.

Palvetamisega sobib alustada rühmajuhil ning anda seejuures ka seletus, mida ta teeb. Tavaliselt võib kohane olla alustada lühikese palvega rühmatunni alguses ja kui kohane, siis ka lõpus. Hiljem võid paluda seda teha mõnel rühmaliikmel. Hoolitse, et kedagi palvetada paludes ei ajaks inimesi kimbatusse. Selleks võid anda neile sõnad ette nagu: «Kas sa võiksid alustuseks paluda, et Jumal annaks meile tarkust selle kirjakoha uurimiseks...» või lepi inimesega enne kokku ning ütle: «Olen palunud X-i, et ta teeks alguspalve.»

Kui sa oled inimesega enne kokku leppinud, et ta teeks mingi palveosa, siis tee see enne palvetamist teatavaks ka rühmaliikmetele, sest muidu võivad nad kartma lüüa, et äkki järgmine kord palutakse neil eksprompt palvetada ning nad ei tule enam igaks juhuks...

Ära ole liiga tormakas ilupalvete ettekandmisel ega tagasihoidlike või kogenematute kaasahaaramisel. Ilusaid ja voolavaid palveid kuulates mõtlevad rühma liikmed: «Ma ei jõua kunagi selleni...» - ega jõuagi. Lihtsakoelisi palveid kuuldes mõtlevad rühma liikmed: «Minagi oskaksin paremini palvetada...» - ja nad teevadki seda varsti.

4. Üksteist teenima õppimine

Erilist tähtsust omab just vaimuandide kasutamine. ALFA on vaimulik üritus. Rühmajuhil ja tema kristlastest abilistel tuleks paluda Jumalalt vaimuande ja vaimulikku võimet rühma juhtida ja rühma liikmeid teenida. Sedavõrd kuidas rühma liikmed kristlasteks saavad ja vaimulikult kasvavad, tuleks neid julgustada oma vaimuande avastama ja kasutama. Loo rühmas selleks sobiv õhkkond.

5. Kestvate sõprussuhete ehitamine Kristuse ihus

Sõprussuhetel on erakordselt tähtis osa selles, et inimesed püsiksid koguduses. Keegi on öelnud: «Inimesed tulevad kogudusse sajal erineval põhjusel, kuid jäävad sinna vaid ühel - kui nad leiavad sealt sõpru.»

Rühmajuht peab õppima oma rühma liikmeid hästi tundma. Esimesel õhtul võtke aega üksteisega tutvumiseks. Vajadusel kasuta nimesilte. Korrake üksteise nimesid, kuni need meelde jäävad. Kui rühmaliikmed pole esimesel korral liiga ametliku või reserveeritud olemisega, võib üritada mängida nimede meeldejätmise mänge. Ära oota, kuni nimed sulle meelde jäävad, vaid õpi need teadlikult pähe.

6. Juhtimise harjutamine

Rühmajuhi ülesanne on hoolitseda, et tema rühmas kerkiks esile neid, kes on valmis võtma lisavastutust ning kellest võiksid saada koguduses abilised ja juhid. Kui meie Alfa kursused vähegi hoogu koguvad, võib peagi vaja minna rohkem rühmajuhte. Kui sa neid ette ei valmista, takerdub Alfa juhtide puuduse taha. Ära looda, et juhid «lihtsalt kusagilt esile tulevad», seda juhtub haruharva. Homsed juhid sünnivad tänaste juhtide kõrval õppides ja kasvades.

Üldisi nõuandeid

Palve on rühmajuhtide ja abiliste tähtsaim ülesanne. Palvetada tuleks rühmaliikmete ja nende vajaduste pärast üksikult ja igal päeval kogu ALFA jooksul.

ALFA rühmajuhid ja nende abilised kogunevad palvetama ja koosolekuks valmistuma tund aega enne Alfa õhtusöögi algust.

Rühmajuht peab olema abiks oma liikmetele, eriti neile, kes on koguduse majas esimesi kordi, ega tea, kuidas olla ja kus miski asub.

Rühmajuht peab ALFA koosolekuks ja rühma juhtimiseks valmistuma. Ta peab nädala jooksul enne koosolekut tutvuma loengu tekstiga ja vestlusküsimustega ning valmistuma vastama tekkida võivatele küsimustele.

Väikerühma juhtimine

Paiguta toolid nii, et kõigil oleks mugav olla, et kõik näeksid üksteist ning igaühel oleks piisavalt ruumi ja valgust. Hoolitse, et igaühel oleks võimalik kasutada Piiblit. Julgusta rühmaliikmeid kaasa võtma oma Piiblid, kui neil pole, siis laenuta kogudusest vajalik arv Piibleid.

Innusta inimesi rääkima. Esita küsimusi. Julgusta neid, kes muidu vaikselt istuvad. Ära esita küsimusi, millele saab vastata vaid «jah» või «ei». Hoolitse delikaatselt selle eest, et keegi ei kipuks vestluses domineerima ega oma arvamusi teistele peale suruma. Küsi: «Mida teised sellest arvavad?» Ära vasta ise oma küsimustele.

Hoia õhkkond avatud küsimustele. Kui sa ei tea vastust, siis ära keeruta ega teeskle, et tead. Vajadusel luba asja uurida ning vastata küsimusele järgmisel korral või palu mõnel rühmaliikmel seda teha.

Hoia asjad praktilisel tasandil, väldi tühiseid spekulatsioone ja tegelikkuses mitteesinevate või asjassepuutumatute olukordade (a la kuidas ikka Noa laevas need asjad täpselt olid) analüüsimist.

Ole sõbralik, naerata. Tunnusta inimesi, kes on asjalikult kaasa löönud. Ära pisenda kedagi. Kui keegi esitab ilmselt paikapidamatu väite, ära kiirusta materdama, vaid palu tal põhjendada, miks ta nii arvab. Sobilikud on ka sellised väljendid: «Kui huvitav? Ma pole kunagi nii mõelnud. Aga miks sa nii arvad?» Küsi teistelt, kas nad on sellega nõus, kuid ära lase liikmetel üksteise kallal näägutada.

Pea silmas rühma ja liikmete edenemist kursuse vältel ning tunnusta igat edusammu. Vaimulikesse asjadesse süvenemisel ja vaimuannetega teenimisel jälgi inimeste vastuvõtu võimet.

Väldi kõiketeadvate ja lõplike (vaimulike) «eksperthinnangute» andmist, samuti igas vormis ülivaimulikkust - seda nii enese poolt kui ka kristlastest rühma liikmete poolt. Arvesta inimeste tasemega ning anna neile aega kasvamiseks. Väldi hinnanguid vormis: «Selle aja peale peaksite te juba isegi mõistma, et...» või «Igaüks teab, et...»

Kõike kokkuvõttev küsimus on: Kas sa armastad neid inimesi? Kas sa neist tegelikult hoolid? Ära näe oma rühma liikmetes evangeeliumi kuulutamise objekte, kes peavad iga hinna eest, niipea kui võimalik usklikuks saama. ALFA on külvamine ja lõikamine on see alles siis, kui miski küps on.

Ära mine üle aja. Isegi siis, kui teema kisub väga kaasakiskuvaks, olgu sul julgust rühmatöö õigel ajal lõpetada. Kui vaja, siis võite jätkata poolelijäänud kohast järgmisel korral. Kui oled andnud lubaduse järgmisel korral mingi asja juurde tagasi tulla, siis kindlasti ka tee seda. Sarnaseid lubadusi andes tuleb aga arvestada, et ka järgmine kord on uus ja huvitav teema. 45 minutit on rühmatööks piisav aeg, pigem olgu see lühem kui pikem! Kui sa tunned, et aega jääb liiga väheseks, et inimeste küsimustele vastata, kasuta aega Alfa õhtusöögi ja kohvipausi ajal, samuti võid rühma liikmetega kokku leppida vastastikuses külaskäimises. Vajadusel tuleb võtta aega, et inimestega privaatselt rääkida. Paku välja võimalusi jääda mõneks minutiks kauem või tulla järgmine kord pisut varem või saada kokku nädala jooksul.

Õhtu tüüpkava ja ülesanded

18:00 Rühmajuhid ja abilised kogunevad. Köögitoimkond valmistab õhtusööki, teised kogunevad palvetama ja nõu pidama. Rühmajuhid saavad kätte järgmise nädala loenguteksti ning küsimustiku ning esitavad vajadusel lisaküsimusi käesoleva õhtu teksti ja küsimustiku kohta. Palvetamine.

18:45 Rühmajuhid ja abilised võtavad vastu ja tervitavad allkorrusel saabuvaid kursuslasi ning juhatavad neid edasi. Kõikidel rühmajuhtidel ja abilistel on nimekleepsud ning need antakse ka saabujatele. Avatud on kirjanduselett, mida teenindab üks abilistest. Esimesel õhtul jagatakse külalised rühmadesse, seda korraldavad rühmajuhid isekeskis. Hiljem liitujaid lisatakse rühmadele vastavalt rühmade suurusele ja eripärale.

19:00 Üks rühmajuht on kohvikus ja juhatab õhtusöögi algust, teised võtavad all veel vastu saabujaid, kuni neid tuleb. Rühma liikmeid julgustatakse lauda istuma oma rühma liikmete juurde ning alustama vestlust.

19:30 Õhtusöök on lõppenud ja nõud laualt viidud. Inimesed liiguvad saali, kus toimub ülistus ja koosolek. Antakse edasi üldist infot ja teateid, tutvustatakse kirjandust jms. Sellele järgneb umbes 5-10 min ülistusosa.

19:50 algab loeng. Loengu ajaks seatakse toolid nii, et kõigil oleks mugav loengut jälgida ja vajadusel ka märkmeid teha. Rühmajuhid ja abilised jälgivad loengut hoolega ning teevad märkmeid, mida võib vaja minna rühma vestlust suunates.

20:20 lõpeb loeng ning algab kohvipaus, inimesed lähevad kohvikusse. Rühmajuhid viivad oma rühmad sujuvalt kohvipausilt oma kogunemiskohtadesse.

20:30-21:15 (maksimaalselt) kestab rühmatöö.

Pealeht - Teated - Uus - Misjonikool - Vaimulikud tekstid - Kristlik statistika - Juhtimine - Sisukord


© Kehra Kogudus 1998. Teostus Alland Parman
Kreutzwaldi 1, Kehra, 74306 Tel:2-6084384; Fax:2-6085696; e-mail: kehra.kogudus@mail.ee