Kehra Kogudus

Koguduse 1997 aasta aruanne

Pealeht - Teated - Uus - Misjonikool - Vaimulikud tekstid - Kristlik statistika - Juhtimine - Sisukord

Sisukord

Arvulisi andmeid

Liikmestatistika

1.1.1997 oli koguduses 95 liiget, neist 25 meest ja 70 naist. Kogudusse lisandus 4 inimest, 2 meest ja 2 naist. 2 inimest lisandus ristimise teel, 2 inimest tuli üle sõsarkogudusest. Kogudus kaotas möödunud aasta jooksul 10 liiget, 2 meest ja 8 naist. Surma läbi lahkusid 3 inimest, 2 meest (Arnold Altsepp ja Haarand Pajula) ning 1 naine (Hilda Ploom). Kustutati 7 inimest, kõik naised, põhjuseks osaduse kaotamine kogudusega.

1.1.1998 oli koguduses 89 liiget, neist 25 meest ja 64 naist. Täna on koguduses 90 liiget.

Jumalateenistused ja vaimulikud talitused

Koguduses toimuvad jumalateenistused igal pühapäeval, lisaks Misjonikooli töö ajal hommikused ja õhtused palve- ja ülistuskoosolekud, jumalateenistused 2 korda kuus vanas palvelas. Sügisperioodil toimusid ka õpetuskoosolekud. Möödunud aastal oli koguduses 2 evangeeliumi kuulutamise nädalat: varakevadel kuulutas Toivo Teekel (Võru) ning sügisel Esko Vainio (rändevangelist). Üks kord kuus on Kehra Koguduse vastutusel jumalateenistus Türi rajatavas koguduses, kus põhiliselt teenivad Misjonikooli vilistlased.

1997. aasta jooksul toimis 3 kodugruppi, üks neist Tallinnas õppivate noorte osadus, kristlike videote vaatamise ja palvegrupp Rannude kodus ning hiljuti alustanud noortegrupp Vagade kodus.

Möödunud aastal õnnistati koguduses kahel talitusel 7 väikest last. Ristimistalitusi oli üks. Matusetalitusi on läbi viinud peamiselt koguduse vanemad vennad. Selle raske töö eest tahan tänada eriti Heldur Toomigat ja Heino Tuulikut.

Majandus

Sissetulekute jagunemineKoguduse majanduse numbrilisest küljest on ülevaate varahoidja Aade Pauluselt. Omalt poolt mõned tähelepanekud. Jumalateenistuste korjanduste summa oli 64489.75 EEK, mis teeb keskmise korjanduse suuruseks 1240 EEK. Lisaks korjandustele oli arvestatav summa ka üksikisikute annetused (51137.32 EEK) nii koguduse seest kui väljastpoolt. Inimeste annetuste üldsumma oli 115627 EEK, mis teeb kuu keskmiseks 9635 EEK, mis omakorda annab keskmiseks annetuseks 107 EEK liikme kohta kuus. Kui eeldada, et kristlane toob kogudusse oma kümnise, siis näitaks see, et koguduse keskmine liige on oluliselt vaesem, kui Eesti Vabariigi keskmine elanik. Kuidas on igaühe annetamise võimaluste ja tegelikkusega lugu, jääb tema ja Jumala vaheliseks asjaks.

Alanud aastal nimetasin usus välja numbri, mida hakkame oma jumalateenistustel kokkupandud korjandustel taotlema: see on 10000 EEK kuus. Meie Jumal on tõotanud katta kõik vajadused, et me saaksime teha seda, mida Tema meid käsib. Sellise laekunud summaga, millele lisaksime teist samapalju, mis toob sisse Misjonikool, eriüritused ja erakorralised annetused, kokku 20000 kuus, saaksime teha seda, mida usume, et Jumal meilt ootab. Jaanuarikuu tulemus (korjandus+koguduse üksikisikud) oli 7452 EEK ning veebruaris 6842 EEK. Ma usun, et me saame Jumala abiga kätte selle, mida vaja.

Väljaminekute jagunemine

Koguduse rahaline kogukäive oli ligi 300000 EEK. See on suur number, ent siin on arves ka mitmed üritused, mis on suuremad kui meie kogudus, ent milliste arvepidamine on meie kaudu toimunud. Võin koguduse juhtkonna nimel kinnitada, et oleme püüdnud käituda heade majapidajatena ning pole midagi omakasuks igatsenud ega saanud.

Suuremad ettevõtmised

Kui kogudus alustas Jumala abiga liikumist linna ääremaal asunud palvelast linna keskele, uude, suurde majja, oli selge, et koguduse vajadused ei täida kõiki võimalusi, mida uus maja pakub. Seepärast iseloomustavad koguduse elu suuremad ettevõtmised, kui kogudus ise. See on Jumala teenimise eriline viis, kus saab ilmsiks, et Jumal annab armu ka enamaks, kui meil parasjagu ise tarvis läheb. Teisest küljest on see eesõigus kanda ka suuremaid koormaid.

Misjonikool

Tuletame meelde, et Misjonikool on Kehra Koguduse ja EKB Liidu Misjonifondi ühisprojekt, mille eesmärgiks on jumalariigi töötegijate ettevalmistamine. 1997 aasta sügisel alustas Misjonikool teist õppeaastat 10 õpilasega. See õppeaasta on olnud väljakutset esitav isiklikult minule ja kogu Misjonikooli süsteemile. Minu nägemus on tuua kool veel enam koguduse haldusse, jättes toimima kooli ülevaatamise ning majandusliku toetamise mehanismid Misjonifondi poolt. Vastav töö koguduse ja MF juhatuste vahel on alanud.

OM üritused

1997. aasta suvel toimus Kehras teist aastat misjoniorganisatsiooni OM Eesti korraldatud õpetuskonverents Love Europe. Kogudus on selle konverentsi organiseerimisel aktiivselt kaastegev olnud. Üritus on olnud elavdava ja majanduslikult turgutava toimega kogudusele. Vaimuliku tagajärjena näen, et mitme inimese südamesse on Jumal saanud istutada misjonitöö sädeme ning kui Jumal seda tahab, siis eeloleval suvel mõned meie koguduse inimesed lähevad lühiajalisele misjonitööle. OM konverents toimub ka 1998. aasta suvel (27.6-2.7.1998) Kehras.

Koguduse laager

Suvelaagrid on populaarsed olnud laste ja noorte seas, kaasas on olnud ka lapsi, kes tavaliselt koguduses ei käi. Möödunud aastast pöörasime enam tähelepanu sellele, et laager puudutaks võimalikult suurt osa kogudusest. Usun, et laager ei jää olemata ka eeloleval suvel ning suund koguduse liikmete ning koguduse sõprade kaasamiseks kõrvuti laste ja noortega peaks jätkuma.

Sidemed sõpruskogudustega

Möödunud aasta alguses külastas meid pastor koos kaaslastega Kungsängeni Baptistikogudusest, selle aasta alguses korraldasime vastukülaskäigu. Külaliste vahetamine on aset leidnud ka Hämeenlinna Vabakogudusega. Sõprussidemetes välismaa (lääne) kogudustega on materiaalse abi vastuvõtmise asemel hakanud toimima osaduslik suhe, mis jätkub perekondade ja üksikisikute tasemel. Pean seda suunda heaks. Esimesed sammud on astutud ka vastastikuses vaimulikus teenimises (peale traditsiooniliste külalisjutluste ja -laulude) - palvesoovide vahetamine ja palvetamine nende eest, vaimulike kogemuste vahetamine. See suund on eriti teretulnud.

Maja majandamine

Jumala abiga oleme majaga siiani hakkama saanud, ent olukord pole kiitlemist väärt. Juhatus on kaalunud täisajaga majandusjuhi ametisse võtmist ning Jumal on Hannes Pikkelile ka igatsuse sellel alal kaasa töötada andnud. See on taas majanduslik väljakutse kogudusele, mis end pikas perspektiivis ära tasub, kui Jumala plaanidesse jääme.

Maja eest võla tasumise võib praktiliselt lõppenuks kuulutada. Olen tänulik neile koguduse liikmetele ja sõpradele, kes annetasid ja andsid laenu maja väljaostmiseks. Väike osa rahalist võlga on veel mõnede koguduse liikmete ees, kuid see pole enam koormav osa. Viimaste suuremate võlausaldajate ees on meie eest kohustused kandnud Misjonifond (kokku otseselt 108000 EEK ning kaudselt veel mõned tuhanded Misjonikooli eelarve kaudu eraisikutele makstud võlad). Selle eest on kogudus endale võtnud kohustuse teenida Misjonikooli pidamisega. See kohustus kestab praegusi leppeid arvestades veel 9 aastat.

Oleme koguduse hoonet tasapisi kujundanud oma vajadustele vastavaks. Võlgadest vabanemine annab iga aastaga meile vabamad käed seda teha. Möödunud suvel sai täiesti uue näo kohvik, uuenes ka duširuum. Kogu töö tegid praktiliselt tasuta ära vennad Laagriküllid. Tahaks eriti esile tõsta Alar Laagrikülli, kes ohvrimeelselt loobus tasust, milleks tal oli täielik õigus.

Saali ehitus on paljude mõtteid täitnud. Möödunud sügisel tegeles koguduse juhatus peamiselt ettevalmistustega. Asukohaks on praeguse selguse kohaselt sööklana kasutatud pinnad maja teises otsas. Tööd, mida ilma rahadeta teha saab, on tänaseks enamasti tehtud - vaheseinad eemaldatud (Misjonikooli jõududega), uuritud olemasolevaid ehituskonstruktsioone ja saadud esialgne ideekavand (Esko Vainio poolt).

Maja üldise kasutamise seisukohalt on endiselt kehtiv minu nägemus tuua siia nii palju asju, kui võimalik, mis austaksid Jumalat. Pindade kommertslik väljaüürimine pole võimatu, ent üksnes sedavõrd, kui see ei sega olemasolevat või kavandatavat vaimulikku tööd. Eeloleval aastal tahaksime Jumala abiga enam kasutada maja teise poole võimalusi - alumisel korrusel võiksid koha leida endale saal, sauna ja pesumaja ruumid, kelder ning panipaigad. Ülemise korruse toad ootavad selgust Jumalalt.

Tööharud

Hoolekande töö

Hoolekandetöö, diakooniatöö või sotsiaaltöö - kuidas seda ka ei nimetataks - on hoolitsemine abivajava ligimese eest. Meie kogudus on olnud möödunud aastal väga õnnistatud - on jätkunud iseenese atrbeks ning on saanud ka välja jagada.

Abi oleme saanud sõpruskogudustel ja eraisikutelt Soomest ja Rootsist ning heategevusfondi Sõbra Käsi kaudu. Abi oleme jaganud nii koguduse liikmeile kui ka väljapoole. Nimetamist väärivad riietejagamised, toiduabi ja seemnete jagamine. Oleme levitanud ka vaimulikku kirjandust. Koguduse panus abiandmises on erikorjandused ja rahalised annetused, vaimulik kirjandus, kootud sokid, koguduse liikmete initsiatiivil renditud põllumaal kasvatatud kartul.

Koostöö on hästi laabunud Kehra Linna ja Anija Valla sotsiaaltöötajatega. Sealt oleme saanud abivajajate nimekirju ning neile oleme edasi andnud abi vahendamiseks. Oleme külastanud abivajavaid peresid, vanureid ja pakkunud võimalust abi saada ka koguduse juurest.

Irma Ehanurm, töörühma juht

Skauditöö

Koguduse skauditöö toimus 1997. aastal ühes rühmas. Rühmas on 15 skauti-hundut. Skauditunnid toimuvad paar korda kuus laupäeviti. Tundides õpime Piiblist ja kirjanduse põhjal Taaveti elu, peale selle teeme käsitööd, välitunde looduses. Oleme osalenud skaudilaagris Loksal ja koguduse laagris Valkla-Jõesuus, tegime rattamatka Jäni jõele.

Aasta jooksul on lisandunud uusi poisse ja ka vanad olijad pole meid unustanud. Info ja reklaam koguduse skauditööst levib peamiselt poiste sõpruse ning tutvuse tasemel. Samas tuleb skaudipoisse pidevalt tagant torkida ja õhutada.

Skaudijuhid Jaanus Laagriküll ja Hannes Pikkel

Muusikatöö

Kammerkoor

Kammerkoor on koguduses tegutsenud 8 aastat. Möödunud sügisel koori koosseis uuenes oluliselt. Praegu on meil 19 liiget. On tunda, et koorile meeldib tööd teha ja lauldes Jumalat austada. Proovid toimuvad pühapäeviti peale koosolekut. Uue koorikoosseisuga oleme käinud kahel väljasõidu esinemisel ning teeninud koguduses 4 korda.

Koorijuht Külvi Kurg

Segakoor

Segakoor Rakvere Karmeli KogudusesPildil nähaolevas Kehra Koguduse segakooris on praegu 19 liiget. Kehra Koguduses teeniti aasta jooksul kaasa 10 jumalateenistusel ning lisaks toimus koori 85. juubelikontsert. Väljasõidu laulmised olid Rakke, Rakvere Karmeli ja Kalju koguduses (viimane oli EKBL muusikatöötegijate osaduspäev) ning Raasiku EELK kalmistupäeval. Seega on laulmise koormus olnud piisavalt suur, arvestades asjaolu, et suvel tegime neljakuulise vaheaja.

Koor on pisut täienenud-noorenenud, oleme avatud ning ootame ka uusi lauluhuvilisi. Koori harjutused on kord nädalas esmaspäeva õhtuti. Repertuaaris oleme viimasel ajal rohkesti tutvustanud Vaimuliku lauliku laule.

Koorijuht Heli Karu

Lasteansambel

Lasteansambel Pildil nähaolev lasteansambel sai alguse 1996. aastal. Lapsed on ansamblis 4-10 aastased, laulmas käib 10 last, kes on ka koguduse pühapäevakooli lapsed. Proove teeme pühapäeviti kolm korda kuus peale jumalateenistusi. Meil on niisama ka tore laulda, kuid lapsi erutab väga ka esinemine koguduses. Teeme seda kord paari-kolme kuu jooksul. Täname Marju Vaga, kes meid klaverisaatega aitab ning Uudo Saaremetsa, kes lastele pea igaks lauluprooviks õunu toob.

Lasteansambli juhataja Merike Tamme

Ülistusansambel

Koguduse ülistusansambli juhina alustas 1997. aastal Kenno Leier. Kui Leierite pere läks Soome Vabakiriku Teoloogilisse Seminari õppima, võttis juhtimise üle Merike Tamme. Ülistusansambli ülesanne on teenida koguduse jumalateenistustel muusikaga ning juhtida kogudust Jumalat kiitma ja ülistama. Teenitakse kaasa praktiliselt igal koguduse jumalateenistusel. 1997. aasta jooksul on osaletud suuremates projektides ka väljaspool kogudust - Piiblipäevad Pärnus (laiendatud laulukoosseis), vabaõhukoosolek-kontsert Elvas, Tartu Elu Sõna kogudus ning telgikrusaad Raekoja platsil Tallinnas, Kristliku Kiriku Suvekonverents Suurupis, OM suvekonverents Kehras, EKB Liidu suvekonverents Viljandis.

Ülistusansambli teenimisele on kaasa aidanud pillimehed ja helitehnikud ka väljastpoolt kogudust (Oleviste, Nõmme, Pärnu, Tartu Elu Sõna, Kristlik Nelipühi Kirik).

Koguduses tegutseb praegu 4-6 pillimängijat ning kuni 10 lauljat. Meil on kabilisi tehnika ja kilede näiemise-ettevalmistamise alal. Möödunud sügisel lisandus uusi lauljaid, nedega koos õpime lisaks ülistamise piibellike põhimõtteid.

Ülistusansambel harjutab laupäeva õhtuti ning pühapäeva hommikuti enne teenistust (viimane täidab juba ka nn soojendus-koosoleku rolli).

Ansambli juht Merike Tamme

Pühapäevakooli töö

Eelkooliealiste rühm töötab koos lastehoidmise teenistusega jumalateenistuste ajal. Laste arv on vahelduv, kuni 15 last. Õpetajad Annaly Kannike ja Kadri Nõlvak.

Keskmises rühmas käivad nooremad kooliealised lapsed ning seda 10-liikmelist rühma õpetab Eva Klemets.

Teismeliste rõühmas on 4-5 tüdrukut ning nnde õpetaja on Loore Rannu.

Pühapäevakooli juht Inna Kannike

Kirjanduse levitamine ja raamatukogu töö

1997. aastal oli kirjandusele tehtud kulutuste ja kirjanduse levitamisest saadud tulude vahe 5400 EEK. Samas on koguduse kirjanduse letis ja varudes umbes 11000 EEK väärtuses raamatuid ning raamatulevitajatele on maksmata ligemale 6000 krooni eest raamatuid. Kirjanduse levitamise kogukahjum on umbes 400 EEK.

Kirjanduse letis on sadaval 57 nimetust raamatuid ning valik uueneb kooskõlas uue kirjanduse ilmumisega. Kirjastus Logos saadab uued raamatud kohe meile müüki, teiste raamatuväljaandjatega teeme ka koostööd.

Koguduse raamatukogus on tuhatkond nimetust vaimulikku kirjandust. Osa raamatukogust moodustab Misjonikooli raamatufond, kus on inglisekeelset heatasemelist teoloogilist kirjandust. Raamatukogus on kümneid ennesõjaaegseid vaimulikke kirjutisi, eksiilis väljaantud raamatuid ja ajakirju ning hulgaliselt uuemat vaimulikud kirjavara ning perioodikat. Kõigist kirjanduseletis levitatavatest raamatutest läheb raamatukokku 1-2 eksemplari.

Vaimulikke suundumusi

Üldmulje põhjal ei julgeks ma möödunud aastat vaimuliku kuumenemise perioodiks nimetada. Samas on Jumal tõsist ettevalmistavat tööd teinud ja tegemas mitmete kristlaste südames. Õnnistusi on kogenud need, kes on ustavaks jäänud võib-olla üksnes sõnakuulekusest ja kohusetundest.

Kogudus on vaimulik asutus eelkõige ning ükspäinis omaenese pingutustega me taevariiki kohale ei too ega kedagi sinna sisse ei vii. Me peame olema tähelepanelikud Jumala juhtimise suhtes ning alustama asju, milleks Jumal meid üles kutsub. Ennekõike peaksime panema tähele võimalusi, mida Jumal avab.

Kui mõni aeg tagasi oli koguduse tegevusväli suhteliselt piiratud, siis võis innuga teha kõike, mida võimalik ning tundus, et energiat jääb ülegi. Nüüd on kogudusel kõik uksed lahti, end need usked on lahti ka iga kristlase isiklikus elus. Nüüd saab õppida seda, mida varem ei saanud. Nüüd saab end teostada sellisel viisil, mida varem ei saanud. Nüüd saab endale lubada asju, mida varem ei saanud. Nüüd on ka eriti hinda läinud mehed ja naised, kes kuulevad Jumala kutset ning astuvad selle kohaselt teenistusse. Mõned teenistused on täisajalised, mõned mitte. Jumala riigis kannavad vilja teenistused, mis on tehtud millegi arvelt. See võib olla enesetäiendamise või lisateenistuse või ka lisapuhkuse võimalus, mille sa oled ära teeninud, kuid kuulates Jumala kutset siiski ohvriks tood.

Jumala riiki on kutsutud kõik - nõrgad ja tugevad, targad ja kohtlased, rikkad ja vaesed. Uskumine Jeesusesse Kristusesse ei käi üle jõu ega mõistuse. Ent Jumala riigi töötegijaiks kutsub Jumal oma valiku järgi. Ära mõtle, et töötegijad on vaid need, kes kogudusest palka saavad. Jumala koguduses on töö igale liikmele. Ära imesta, kui sa saad Jumala riigi töö kutse südamesse keset aega, kus su äri või töö läheb just kõige paremini ja sul on tunne, et nüüd peaks sellele veelgi rohkem aega ja energiat pühendama. Võib-olla Jumal ei kutsugi teenistusse neid, kes logelevad, kuna nad pole kusagil hakkama saanud. Siis polegi aeg vaimulikele asjadele mõelda, kui enam mitte midagi teha pole või kui nii kitsas käes on, et muu ei aita. Olgu see aasta sinule Jumala tahte otsimise, Tema hääle kuulamise ja sellele ka kuuletumise aasta! Jumala lapsi ei tunta selle järgi, et nad juhinduvad võimalustest või olukordadest, vaid Jumala Vaimu juhtimisest.

Aruandeid esitasid

Pealeht - Teated - Uus - Misjonikool - Vaimulikud tekstid - Kristlik statistika - Juhtimine - Sisukord


© Kehra Kogudus 1998. Teostus Alland Parman
Kreutzwaldi 1, Kehra, 74306 Tel:2-6084384; Fax:2-6085696; e-mail: kehra.kogudus@mail.ee