Sissevaade loengutesse juhtimisest

Teesid

Käesolevate loengute eelduseks on see, et 90% juhtimisega seonduvast on õpitav ning ülejäänud 10% kannab vilja üksnes siis, kui õpetus, treening ja eeskuju järgimine sellele lisanduvad.

1. Juhtimine on vältimatu.
Sõnapaar Jumal juhib on mõnikord kaotanud sisu ning muutunud vabandussildiks motivatsioonipuudusele ja ebakompetentsusele (maakeeles: laiskusele ja lollusele).

2. Juhtimine on mõju.
Kui meie ei avalda mõju, siis keegi teeb seda ikkagi. Tulemused pole siis aga enam need, mida me sooviksime. Küsimus pole selles, kas me avaldame mõju või mitte, vaid millist mõju me avaldame.

3. Juhtimine sõltub juhist.
Juhtimine ei ole üksnes info vastuvõtt, töötlus (otsuste langetamine) ja väljastus, kuivõrd juht pole lihtsalt raal. Juht on inimene, kes töötab inimestega; isiksus, kes lävib isiksustega. Võtmeküsimuseks on juhi isiksuslikud kvaliteedid.

Kui kõik need omadused oleks inimestele kaasa antud, siis võiksime loobuda juhtide arendamisest. Aga neid omadusi saab omandada ja ümber kujundada. Seepärast oleme me juhtidena ka nende eest vastutavad.

4. Juhtimine kätkeb eneses positiivse muutuse esilekutsumise.
Positiivne muutus nõuab inertsi (olgu paigalseisu või ebasoovitava liikumise) ületamist kasuliku töö tegemiseks. Sõltumata sellest, kas peame muutuste läbiviimist triviaalseks toiminguks või mitte, toob see enesega kaasa probleeme. Me ei salli neid. Juhiks osutub see, kes tahab probleemidega tegelda. Heaks juhiks osutub see, kes edukalt tegeleb suurte probleemidega. Suur juht on aga see, kes inimesi õpetab tegelema nende endi probleemidega.

5. Juhtimine on inimeste pärast ja inimestele.
Inimesed on suurim väärtus, mida juht võib omada. Juhtimine ei seisne selles, et inimesi üksnes kuhugi viia, vaid selles, et seejuures neist saaksid need, kes neist võiks ja peaks saama.

6. Juhtimine tegeleb tulevikuga.
Juhid teavad, kuhu nad on minemas. Nad teavad, milleks nad eksisteerivad täna ja homme. Kuigi visioon kõneleb sellest, mis hakkab juhtuma tulevikus, mõjutab see meie tegvust juba praegu.

Väärtushinnangud

Prioriteetide omistamine

Usaldatavus

Suhtumine

Enesedistsipliin

Iseloomust juhitud Tunnetest juhitud
Kui teeb õigeid asju, siis tunneb end hästi Kui tunneb end hästi, siis teeb õigeid asju
Juhitud oma pühendumisest Juhitud oma arvamustest
Otsuseid teeb põhimõtetest lähtuvalt Otsuseid teeb oma populaarsusest lähtuvalt
Tegevus kontrollib suhtumist Suhtumine kontrollib tegevust
Usub, siis näeb Näeb, siis usub
Loob soodsa hetke Passib soodsat hetke
Küsib oma vastutuse järele Küsib oma õiguste järele
Kui tekib probleeme, jätkab neid lahendades Loobub, kui tekivad probleemid
On püsiv On tujukas
On juht On järgija

Positiivne muutus

Soodus õhkkond muutusteks

Meie vastutus otsuste tegemisel:

Miks on otsuseid raske teha?

Probleemide lahendamine

Probleemi lahendamise käik:

Pea meeles: suur juht pole see, kes edukalt inimeste suuri probleeme lahendab, vaid see, kes aitab inimestel probleeme lahendada ja õpetab neid seda iseseisvalt tegema ja aitama teisi, kellel on probleeme.

Inimeste arendamine

Juhi üks tähtsamaid ülesandeid on inimeste arendamine.
Inimestega koos töötamisel on olulised:

Õiged eeldused inimeste suhtes:

Visioon

Kuidas leida visioon?