Loengud juhtimisest

Mis on juhtimine

Nagu selgub, ei ole juhil tõepoolest midagi erilist teha.

Juhtimise olemusest

Üks definitsioon: Juhtimine on nägemuse arendamine inimeste südametes ja meeltes; Jumala tahtmise kohase teenimistöö väljakujundamine; teiste innustamine isikliku eeskuju najal, neid armastades ja teenides, nende vastu osavõtlikkust üles näidates ja neid raskustes aidates; nende väljaõpetamine, ettevalmistamine ja läkitamine vastavalt nende annetele, nende jälgimine ja julgustamine nende kasvamise käigus Kristuses.

Kellel jäi meelde? Nendime, et see on üsna keeruline definitsioon ja võime leida veelgi keerulisemaid. Aga siinkohal üks lihtne definitsioon:

Juhtimine on mõju.

On olemas kolme sorti inimesi:

Juht on see, kes paneb asju toimuma. Ta tegutseb, et luua keskkond, kus teised tunnevad end olevat motiveeritud ja julgustatud realiseerima oma potentsiaali võimalikult täielikult.

Juhtimise komponente

Näide: Jeesus tuli tegema TEGU, selleks oli vaja MEESKONDA, kuhu kuulusid INIMESED. Kuigi eesmärk oli täita ülesanne, alustas Jeesus inimestest. Lisaks tulevad mängu ka teatavad reeglid, seadused ja ettekirjutused ning olukorrad, milledega tuleb arvestada. Juhtimise teeb kunstiks see, et selle komponendid ei kattu, vaid on omavahel pinges.

Juhtimise komponente

Mida tegi Jeesus, juhtides oma jüngreid?

Ta kutsus neid, armastas, elas nendega, veetis aega, julgustas, andis autoriteedi ja ülesande, tegi märkusi, noomis, kujundas nende käitumist, oli eeskujuks, palvetas nende eest, delegeeris vastutust, teenis neid, pesi nende jalgu, õpetas, treenis, võttis neid kaasa, toitis, kuulas, kõneles, ohverdas end... See on, mida tegi juhtide Juht.

Sageli aetakse juhtimine segamini manageri ja administraatori tööga. Juht ütleb kuhu me läheme ja miks me seda teeme. Manager uurib ja hoolitseb, kuidas sinna saada. Administraator korraldab asju. Juhi, manageri ja administraatori funktsiooni ei saa ega peagi koguduses ja pastoritöö juures liiga selgelt üksteisest lahutada. Küll aga peab pastor või kestahes juhtiv teenija koguduses endale selgeks tegema, mis on tema vastutuspiirkond, mida keegi tema eest ära teha ei saa. Sageli juhtub, et juhtivad töötegijad on hõivatud administreerimistööga (kuna nad pole leidnud või tahtnud leida kedagi seda tegema, samas tema juhtimisülesanded jäävad täitmata või on täidetud puudulikult.

Juht peab juhtima. Kui sa püüad kedagi juhtida, küsib ta: Kuhu sa mind viid? Juht peab ise hästi teadma, kuhu ta läheb ja kuhu kavatseb viia teised. Juhil peab olema visioon. Aga visioonist üksi ei piisa, sest keegi ei pruugi sinu järel tulla, peab olema veel ka motiiv. Juht peab suutma inimesi motiveerida.

Ülesanne: Sõnasta oma organisatsiooni otstarbelause

Piibellik juhtimine pole mitte võim, vaid hoolitsuse ülesnäitamine. Rm 12:8 ütleb: Kes teisi juhatab, (sõna ülevaataja) olgu hoolas (innukas, agar, püüdlik)! Kristlik juht kasutab oma mõju teistele heaks otstarbeks.

Halvim on rikkuda ära parim!

Seepärast on koguduse juhtidel eriline vastutus. Juht juhib: käib ees, mitte aga piitsaga taga.

1Kr 12:28 on nimetatud andi valitseda – sõna on algtähenduses tüürimees (või kapten) olla. See tähendab mees, kes vastutab laeva suuna eest.

Vaimulik juhtimine – millest see koosneb? Kas mõju+visioon? and+positsioon? Teeme teljestiku, kuhu paneme mõju ja visiooni. Mis saab, kui mõju ja visioon on erinevais kombinatsioonides? Selgub, et juhtimiseks ei piisa üksnes visioonist ega ükspäinis mõjust.

Mõju ja visiooni kooskõla

Me vajame rohkem juhte. Evangelisatsioon toob kogudusse uusi liikmeid, aga neile on vaja juhte. Kust me neid saame? Neid tuleb õpetada, arendades välja andeid, mida Jumal on oma rahvale jaganud. Pastor on karjane (algtähendus vastavatest kreeka- ja ladinakeelsetest sõnadest). Tema ülesanne laias mõttes on juhtimine. Koguduses ent ei ole mitte üksnes juhtimine, vaid jagatud juhtimine. Seega: juht paneb mingi asja toimuma, ehitab ja säilitab team'i, arendab isiksust. Oleme jõudnud järeldusele juhtimise sisu suhtes:

Me ei vaja üksnes järgijaid, mida tekitab mõju. Me vajame osanikke, kes tunnevad, et visioon ja eesmärgid on ka nende omad. Pea ei ütle käele: Järgi mind! Käsi on liige, see on midagi enamat, kui lihtsalt järgija. Liige on funktsionaalne osa, mitte järeltolkneja.