Loengud juhtimisest

Kes kõlbab selleks?

Mitte kõigil pole juhiandeid. Uuringud on näidanud, et väljapaistvad juhivõimed on kuni 5% inimestel. (Muuseas, sarnast tendentsi on täheldatud ka loomariigis.)

Korea sõjas valvasid Hiina sõdurid erilise hoolega vaid igat kahekümnendat USA sõdurit, kelle juures oli täheldatud juhivõimeid. Ülejäänutele praktiliselt ei pööratud tähelepanu, need ei teinud katsetki põgeneda.

Siiski on Jumala teed isesugused, Ta annab ande iga oma lapse tarvis.

Leonard Ravenhill kõneleb loo turismigrupist, kes naudivad maalilist küla. Üks vana mees istub oma maja ees, mööduv turist küsib uudishimulikult: «Kas teie külas ka mõni suur mees on sündinud?» «Ei,» vastab vana mees, «ainult väikesed beebid.»

Juhtimist kui andi ei saa luua, seda saab avastada ja arendada. Kehtib: potentsiaalseks juhiks sünnitakse, efektiivseks juhiks õpitakse. On tähele pandud, et inimesed, kel üldse juhtimisega mingit pistmist on, jagunevad nelja hulka.

1. Juhtiv liider On kaasasündinud juhivõimetega On olnud pidevas elavas eeskuju-õpiosaduses hea juhiga (näiteks lapsevanem) On saanud juhtimisalase väljaõppe ning treeningu Omab enesedistsipliini saamaks suureks liidriks Paneme tähele, et neljast omadusest kolm on omandatavad.
  2. Õppinud liider On olnud hea juhiga eeskuju-õpiosaduses (allunud heale juhile) On saanud juhtimisalase väljaõppe ning treeningu Omab enesedistsipliini saamaks suureks liidriks Paneme tähele, et kõik kolm omadust on omandatavad.
  3. Latentne liider On hea juhiga eeskuju-õpiosaduses On omandamas juhtimisalast väljaõpet ja treeningut Omab enesedistsipliini saamaks heaks liidriks Paneme tähele, et kõik kolm omadust on omandatavad.
  4. Piiratud liider Juhtimisalast eeskuju on vähe või see puudub Juhtimisalast väljaõpet on vähe või see puudub Omab soovi saada liidriks Paneme tähele, et kõiki neid omadusi võib saavutada.

Kokkuvõtlikult: me õpetame, mida me teame, me toodame neid, kes me oleme. Juhtimise arendamise juures on eeskuju elulise tähtsusega. Eeskuju+väljaõpe+treening=kasvav juhtimine.

Meil peab olema eeskuju, keda järgida ning printsiibid, mida praktiseerida. Väidetakse, et 90% juhtimisest on arendatav ja omandatav. Ülejäänud 10% annet kannab edu üksnes siis, kui väljaõpe ning treening ja eeskuju järgimine sellele lisanduvad.

Ausus, kompetents, visioon ja inspiratsioon on need omadused, mida järgijad sinult ootavad.