Kehra Kogudus

Loengud juhtimisest

Pealeht - Teated - Uus - Misjonikool - Vaimulikud tekstid - Kristlik statistika - Juhtimine - Sisukord

Juhtimine on mõju

Pöördume veelkord juhtimise definitsioonide juurde. Üks lihtne definitsioon, mis kõigile meelde jääb, oli: Juhtimine, see on mõju. Ei enamat ega vähemat. Loomulikult oleme siin palju üldistanud, jättes kõrvale moraalsed ja vaimulikud tegurid. On veel üks võimalus defineerida juhtimist: Juhtimine on võime omada järgijaid.

Siit teeme olulise järelduse, mida juhtimine ei ole:

Kõik mõjutavad kõiki

Sotsioloogid on välja uurinud, et isegi kõige introvertsem inimene mõjutab oma eluajal kümmet tuhandet teist inimest. Mõned on meie juhtimise all, teised juhivad meid. Me tegelikult sageli ei anna enesele aru, kuivõrd palju me teisi mõjutame ning kuivõrd me oleme teiste mõjutatavad.

Parim võimalus investeerida tulevikku on avaldada õiget mõju täna.

Küsimus ei ole selles, kas sa mõjutad (juhid) kedagi või mitte. Küsimus on selles, millist sorti mõju sa avaldad? Et elada paremas homses, peame me olema paremad juhid (mõjutajad!) täna.

Robert Dilenschneider jagab oma raamatus Power and Influence «võimukolmurga» ideed. Sinna kuuluvad kommunikatsioon, tunnustus ja mõju. Me alustame efektiivse ning arusaadava kommunikatsiooniga, sellele järgneb tunnustus ning seejärel juba mõju.

Juhtimise astmed

John C. Maxwell pakub välja ühe juhtimisastmete mudeli. Selle juures peavad paika järgmised seaduspärasused.

5. Isiksus  
4. Inimeste arendamine Respekt:
Inimesed alluvad sellepärast, kes sa oled ja keda sa esindad.
Siia jõuavad vähesed, kes on aastaid kulutanud inimesi arendades ja organisatsioone juhtides.
3. Tulemused Taastootmine:
Inimesed alluvad sellepärast, mida sa nende heaks oled teinud.
Siin toimub laialdane kasv. Sinu pühendumine arendada juhte edustab nii inimesi kui organisatsiooni. Saavuta kõik, mida võid ja püsi sellel tasemel.
2. Sallimine Resultaadid:
Inimesed järgivad sind selle tõttu, mida sa oled organisatsiooni heaks teinud.
Sellel tasemel enamik sinu alluvaid rõõmustab edu üle. Sa meeldid neile, samuti see, mida sa teed. Probleemid ja raskused on sel ajal kergesti ületatavad.
1. Positsioon Suhted:
Inimesed järgivad sisn, sest nad tahavad seda teha.
Inimesed järgivad sind ka väljaspool sinu kehtestatud autoriteeti. Sellel tasemel on töö mänguline. Hoiatus: sellele tasemele liiga kauaks jäämine võib hästi motiveeritud alluvad ära väsitada!
Õigused:
Inimesed alluvad ja järgivad sind, sest nad peavad.
Sinu mõju ei ulatu kaugemale, kui on kehtestatud tööülesandega. Mida kauemaks jääd sellele tasemele, seda suurem on kaadri voolavus ja madalam moraal!

Kuidas olla erinevatel tasemetel?

1. Tase

Positsioon. See on tase, millelt sisenetakse juhtimisredelisse. Ainus mõju, mida sa avaldad, tuleneb sinu tiitlist ja positsioonist. Tulles juhiks sellel tasemel omandatakse teatavad õigused ja kohustused: protokollilised, traditsioonilised, organisatsiooniliselt kehtestatud jne. Need asjad iseenesest ei ole pahad, kui nad ei muutu autoriteedi ja mõju ainsateks allikateks, kuid nad on vilets aseaine juhioskustele.

Juhtimine on enamat kui autoriteet, rohkem kui lihtsalt ettevalmistus. Juht teab, mis vahe on olla ülemus ja olla juht. Siin on mõned erisused:
ÜlemusJuht
Sõltub autoriteedistSõltub heast tahtest
Motiveerib hirmugaMotiveerib entusiasmiga
Ütleb: Mina...Ütleb: Meie...
Parandab äparduse järel oma reputatsiooniParandab äparduse järel tagajärgi
Teab kuidas asju tehakseNäitab kuidas asju tehakse
Ütleb: Mine!Ütleb: Mingem!
Juhib olemasolevat tegevust antud raamidesMuudab raame ja loob uusi tegevusi
Tahab olla kõigis asjades kõige pädevamVõtab tööle endast targemaid
Sisustab endale vägeva kabineti ja muretseb atribuutika, et näidata (teistele ja enesele) kellel on autoriteetEi vaja oma autoriteedi esiletõstmiseks midagi erilist, see on isegi ilmne kõigile

Positsioonijuhi kindlus on tema tiitel, mitte võimekus. Mida väiksem on tema tegelik autoriteet (ja seda ta tajub hästi), seda enam on ta mures oma positsioonist johtuvate õiguste pärast. Positsioonijuhiks saadakse reeglina väljastpoolt määratuna. Positsioonijuhti ei järgita väljaspool sätestatud autoriteeti. Tehakse ära vaid see, mida peab ära tegema. Sellised juhid ei saa reeglina hakkama noorema põlvkonnaga, sest nood ei tunnista sätestatud autoriteete. Positsioonile tuginev juht ei saa hakkama töös vabatahtlikega ja iseseisvalt mõtlevate inimestega. Seega on eriti probleemne selline juhtimisstiil koguduses.

Meid on harjutatud mõttega, et juhtimine tähendab positsiooni. Ja meid tabab pettumus, kui reaalses elus kogeme, et väga vähe on neid, kes meile omistatud tiitli tõttu järgnevad. Me saame esimeselt tasemelt edasi liikuda, kui me taipame, et väljastpoolt antud autoriteet ei tee meid juhiks.

2. Tase

Sallimine. Juhtimine on saada inimesed tööle siis, kui nad pole kohustatud. Inimesed ei hooli sellest, kui palju sa tead, kuni nad ei tea, kui palju sa hoolid. Juhtimine algab südamest, mitte peast. Juht sellel tasemel hakkab looma suhteid. Tema aeg, energia ja tähelepanu on suunatud inimese vajadustele ja soovidele. Kui juht ei suuda luua kestvaid ja usaldavaid suhteid sellel tasemel, siis ta kogeb peagi, et tema juhtimine on juhitud. Sa võid armastada inimesi neid juhtimata, kuid sa ei saa juhtida inimesi neid armastamata.

Koguduses võiks öelda selle taseme kohta: hea osadus.

3. Tase

Tulemused. Kenad asjad hakkavad juhtuma. Kasum, kõrge motiveeritus, madal kaadri voolavus, vajadused on rahuldatud, eesmärke saavutatakse. Inimesed on informeeritud ja viljakusele orienteeritud.

Erinevus 2. ja 3. astme vahel ongi, et kui 2. tasemel tulid inimesed kokku selleks, et olla koos, siis nüüd on lisandunud ühine eesmärk. Nad tahavad koos midagi saavutada. Ja nad näitavad üles leidlikkust selle nimel.

Siin on kohane teha hoiatus! Ära püüa jätta astmeid vahele! Kõige enam püütakse üle hüpata 2. astmest. Võib tuua näite perekonnast:

Abielumees astub laulatuse järel positsioonile ehk 1. tasemele. Seal võib tekkida kiusatus kiiresti saavutada tase 3 - produktsioon. Tasuv töö, kiire laste muretsemine,... Samal ajal see, mis perekonda koos hoiab - suhted, soov koos olla üksnes koosolemise enda pärast - kipub tahaplaanile jääma. Ja perekond on lagunemisohus.

Näide kogudusest: Kogudusse tuli noor ja energiline pastor, kellel oli visioon viia kogudus viljaka evangeelse töö kaudu kasvamiseni. Kasutades temale antud positsiooni, hakkas ta viivitamatult korraldama evangeelseid üritusi. Ta pettus koguduse vähesest huvist ja kaasatulemisest. Asjasse süvenedes avastas ta, et usalduslikud suhted koguduse liikmetega olid alles kujunemata.

Siit järeldus: kui 1. tase on ukseks juhtimisse, siis 2. tase on juhtimise vundament, milleta kogu juhtimishoone kokku kukub.

4. Tase

Inimeste arendamine. Head liidrit ei tunta mitte sellest, kui tugev ta on, vaid sellest, kui tugevad on tema inimesed. Töötaja peamine ülesanne on teha ära töö. Juhi ülesanne on luua olukord ja keskkond, kus teised saaksid ja tahaksid teha tööd oma parimate võimete kohaselt.

Paneme tähele arengut: Tasemel 1. järgija peab juhi sõna kuulama. Tasemel 2. järgija armastab juhti. Tasemel 3. järgija imetleb juhti. Tasemel 4. järgija on juhile lojaalne. Miks? Sest juht on võitnud inimeste südamed, aidates neil endil kasvada.

Inimesed sinu ümber peavad tundma, et oled neist ja nende arengust isiklikult huvitatud. Alati esineb probleem, et inimesed, kelleni sa ei jõua, näevad sind kui positsiooniliidrit. Et vältida seda, selleks paar soovitust:

Tee midagi, et vähemalt mingil tasemel suhelda võimalikult laia hulga alluvatega.

Üks 5000 liikmega koguduse pastor teeb nii:

Tee tõhusat tööd võtmejuhtidega oma alluvuses. Regulaarselt tuleb nendega kohtuda ning neile edasi anda seda, mida sa oled saanud.

5. Tase

Isiksus. Vähesed meist saavutavad selle. Aga siiski, mida teha, et sinna jõuda? Selleks peab tegema kahte asja:

Tea, millisel tasemel sa oled praegu. Erinevate inimeste suhtes võid sa olla erinevatel tasanditel. Tea siis kellega sa oled millisel. Kui suurimad mõjutajad asuvad kõrgeimatel tasemetel ning toetavad sind, siis on kasv käes.

Tea ja praktiseeri nõudmisi, mis on eduks olulised vastavatel tasemetel. Loetleme siin mõningad, mida tuleb igal tasemel vallata perfektselt enne järgmisele jõudmist.

1. Tase: Positsioon ja õigused

2. Tase: Sallimine ja suhted

3. Tase: Tootmine ja tulemused

4. Tase: Inimeste arendamine ja taastootmine

5. Tase: Isiksus ja lugupidamine

Veelkord: Igaüks mõjutab kedagi - igaüks on juht. Igaühest ei pea tulema suur juht, kuid igaühest võib saada parem juht. Kaks küsimust on sulle, enne kui me edasi läheme:

  1. Kas sa tahad arendada oma juhipotentsiaali?
  2. Kas sa tahad kasutada oma mõjujõudu heaks otstarbeks?

Meenutame millised on juhtimise viis taset. Millisel tasemel asun mina enamiku inimestega?
Millisel tasemel ma asun teiste mõjutajatega (juhtidega)?
Loetle viis kõige mõjukamat inimest oma organisatsioonis.
(a) Millisel mõjutasemel oled sina nendega?
(b) Millisel mõjutasemel on nemad teistega?
Kuluta üks tund kuus igaühega nendest individuaalselt, luues isiklikke suhteid.
Kuluta kaks tundi kuus nendega koos (grupina), et neid arendada. Üks tund kulub selle loengusarja ühe osa läbitöötamiseks, teine teie organisatsiooni arendamiseks.
Tööta läbi iga juhtimistaset iseloomustavad omadused ning leia kolm, milles sa oled nõrgim ja vajad arenemist. Tee tööd enda kallal.

Pealeht - Teated - Uus - Misjonikool - Vaimulikud tekstid - Kristlik statistika - Juhtimine - Sisukord


© Kehra Kogudus 1998. Teostus Alland Parman
Kreutzwaldi 1, Kehra, 74306 Tel:2-6084384; Fax:2-6085696; e-mail: kehra.kogudus@mail.ee