Kehra Kogudus

Koguduse leht 6 : Mõtteid sotsiaaltöö koolituse seminarilt

Pealeht - Teated - Uus - Misjonikool - Vaimulikud tekstid - Kristlik statistika - Juhtimine - Sisukord - Koguduse leht 6

Irma Ehanurm:

Mul oli võimalus osa võtta kristlikust sotsiaalkoolituse seminarist, mis toimus Haapsalu-Uuemõisas 15-19. novembril 1996. Osavõtjaid oli 46 inimest Eestimaa mitmetest kogudustest. Seminari juhendajaks ja läbiviijaks oli energiline ja rõõmsameelne Haldi Leinus. Sponsoriks olid rootslased ja nende esindajaks kohapeal oli Bo Schylander. Ta pidas piiblitunni ja kõneles Rootsis tehtavast sotsiaaltööst ning võttis osa kõigist loengutest ja väljasõitudest.

Meil inimestena on alati probleeme, elaksime nagu vastuolude rägastikus: noored-vanad, rikkad-vaesed, terved-haiged jne. Ometi on igale probleemile otsene või kaudne vastus Piiblis. Usun, et paljud meist ka teavad, et tegelikku hädade põhjust peame otsima iseendas. Kui meie sisemine inimene on leidnud lepituse ja rahu iseenda ja Jumalaga, leiavad lahenduse ka kõik ülejäänud probleemid.

Ridala koguduse pastori ja koolidirektori Aare Tamme loeng Suhtlemine noortega ja noorteprobleemid rõhutas meid suhtuma lastesse nii, et me neid ei alandades, vaid peame võrdseteks teiste seas. Et lapsed ja noored võiksid end avada ja oma muredest vabalt rääkida, peame me ise olema avatud, ausad ja usaldusväärsed. Aare Tamm pani meile eeskujuks suhtlemiskunstniku Arpad Arderi ja kolm kuldset reeglit suhtlemisel teistega:

  1. Ära kunagi kedagi süüdista. Iga süüdistus pöördub sinu enda vastu. Ma ei räägi ühestki inimesest kunagi halba vaid ainult head, mida tema kohta tean. Mt 7:1-2 Ärge mõistke kohut, et teie üle ei mõistetaks kohut.
  2. Tunnusta teist inimest. Inimesed lausa janunevad tunnustuse järele. Tunnustus on mootor, mis viib edasi. Tunnustus ei tohiks olla aga odav kiitus. Rm 12:10 ...vastastikuses austamises jõudke üksteisest ette!
  3. Arvesta sellega mida teine inimene soovib. Ärata teises inimeses soov, kes seda oskab see võidab terve maailma enda poole. 1Kr 10:24; Rm 15:2 Igaüks meist olgu ligimesele meelepärane tema heaks, et teda parandada.

Kristluse leviku algusaastail, küsis Rooma keiser oma järelvaatajailt, missugused need kristlased on ja talle vastati: Nad aitavad kodutuid, vaeseid, orbusid, sante - toidavad neid ja annavad neile peavarju. See oli tunnistus Kristusest. Juutidel oli kümme käsku ja kümnise maksmine kogudustele, selle rahaga aidati vaeseid ja osteti orje vabaks. Kümnist koguti kõikidest paikadest üle maa.

Bo Schylander rääkis diakooniatööst Rootsis. Kui neil on probleem mõne inimesega, siis tegeleb sellega kogu pere. Enamasti on sotsiaaltöö Rootsis vabatahtlik, kuid suurt toetust ja abi pakub ka riik. Kuna Rootsis on palju üksikvanemaid ja nõudmised laste kasvatusele on üpris suured, siis on ka riiklik toetus mitmekülgne. Vanematel on võimalus jätta lapsed kellegi hoolde, õigus tasuta transpordiks kooli ja koju, võimalus saada koduõpetaja jne.

Bo Schylander julgustas oma kogudustes toetama neid inimesi, kes tahavad ühiskonnas ja poliitikas midagi ära teha. Me ei tohi vaikida, vaid peame ütlema oma arvamuse ja tegutsema iga inimese heaolu nimel. Peame võitlema vaeste, töötute, orbude, alkohoolikute ja teiste aitamise eest, kes vajavad toetust ja abi. Looma asutusi ja organisatsioone nende abistamiseks nagu - abiteenused, supiköök, hooldajad, turvapaigad, vanuritekodud jne.

Vaatasime kahte videofilmi. Esimene kõneles Annely Ojastust ja tema perest. Annely on kurttumm ja ühe käega, ta on kahe lapse ema. Ta tõi paraolümpiamängudelt kolm medalit, millest üks oli kuld 100 meetri jooksus. Tema abikaasa Roman on samuti kurttumm, kuid suureks toeks ja abiks oma perele. Roman on hea kokk ja tubli perenaine, kui Annely on kodunt ära. Annely lõpetas sel aastal Tallinna Pedagoogilise Seminari ja sai algklasside õpetaja kõrghariduse.

Teine täispikk video oli Rootsi tüdrukust, tema vanematest, õdedest-vendadest ja võitlusest elu ja paranemise nimel. See oli film ema ennastsalgavast armastusest ja toest tütre paranemise eest. Ta tegeles iga päev 10-12 tundi ainult oma lapsega.

Samaaria turvakodu tööst rääkis Toomas Vallimäe, me külastasime ka Võnnu Alkohoolikute Kodu, mis on loodud vabatahtlikel annetuste ja sponsorite abiga. Riigi abi on palutud aga pole saadud.

Külastasime Haapsalu Rehabilitatsiooni keskust, kus ravitakse mitmeid liigesetraumade, insuldi ja närvipõletikega haigeid. Tehakse mitmeid veeprotsduure, mudavanne, massaae, võimlemist jne. Juhendajaks oli meile siin dr Heli Aarsalu, kes on selles asutuse töötanud üle kolmekümne aasta.

Õhtuti oli päevateemade arutelu, osadus ja palve. Pühapäeval võtsime osa Haapsalu Baptistikoguduse jumalateenistusest ja seejärel suundusime Ridalasse, kus osalesime koosolekul. Ridala kogudusevanem Aare Tamm tähistas juubelit - 25 aastat pastorina erinevates kogudustes. See oli nende pere õhtu, täis armastust, laulu, tunnistusi ja Püha Vaimu tööd.

Pealeht - Teated - Uus - Misjonikool - Vaimulikud tekstid - Kristlik statistika - Juhtimine - Sisukord - Koguduse leht 6


© Kehra Kogudus 1998. Teostus Alland Parman
Kreutzwaldi 1, Kehra, 74306 Tel:2-6084384; Fax:2-6085696; e-mail: kehra.kogudus@mail.ee