Kehra Kogudus

Misjonikooli loengu konspekt

Aine: Ettevalmistus töötegijaks

Teema: Töötegija ise

Pealeht - Teated - Uus - Misjonikool - Vaimulikud tekstid - Kristlik statistika - Juhtimine - Sisukord

Kasutatud materjal ja soovituslik kirjandus: C. H. Spurgeon, Lectures to my Students

Pane tähele iseennast ja õpetust; püsi kindlasti selles; sest kui sa seda teed, päästad sa enese ja need, kes sind kuulevad. 1Tm 4:16

Iga tööline teab, kuivõrd on hea tulemuse jaoks oluline tööriista kvaliteet. «Kui raud on nüri ja tera ei ihuta, siis tuleb jõudu pingutada.» (Kg 10:10) Viletsa tööriistaga suureneb jõukulu, väheneb töö tootlikkus, kahaneb kvaliteet ja võib õnnetusigi kergemini juhtuda. Suur kunstnik Michel Angelo pidas häid tööriistu nii oluliseks, et valmistas iga pintsli, mida ta kasutas, isiklikult. See on pilt Jumala majapidamisest, kus hoolitakse palju Tema abiliste puhtusest ja kvaliteedist.

On tõsi, et Jumal saab kasutada ka viletsamat sorti tööriistu ning inimene võib päästmisele tulla ka sellise jutluse kaudu, mis omavahel öeldes ei kõlba mitte kuhugi. Tegelikult saab Jumal inimesi usule tuua ka ilma abilisteta, tehes tööd vahetult oma Püha Vaimu kaudu.

See ei tähenda, et meie võiksime omalt poolt käituda nagu need, kes ei hooli. On lihtne tõde, et enamasti me saavutame parima, kui oleme heas vaimulikus olukorras ning me saavutame vähe, kui meie endi olukord on halb.

Me oleme Jumala riigi töös Jumala abilised ning teatud mõttes ka iseenese tööriistad. Kui sa kuulutad evangeeliumi, siis sa saad kasutada vaid oma häält ning see peab töökorras olema. Kui sa mõtled, siis sa saad kasutada vaid oma ajusid; kui sa tunned, siis teed seda oma südames; kui sa palvetad, siis kasutad oma põlvi ja nii edasi.

Enese ettevalmistustööd Jumala teenimiseks ei tohiks keegi alahinnata. Püha ja sõnakuulelik mees või naine Jumala kätes võib korda saata kõik, mida Jumal tahab. Ei ole piire, mida Jumal ei saaks teha selliste inimeste läbi.

Kolm mõtteviisi, mis on põhjustanud töötegijate kvaliteedi languse

Kõigi usklike preesterlus ei pea põhjustama «madalale lastud latti» töötegijate kvaliteedinõuetes.

Jumala teenimine meile sobivatel tingimustel, «muidu me läheme ära».

Üldine töötegijate nappus, mis on universaalne probleem, kuid teatud aegadel mõjub eriti teravalt.

Töötegija peab ise olema päästetud, vaimulikult uuestisündinud

Kelle käed on mustad, see ei saa teisi puhastada.

Laiendus: ta peab olema ise eksperimentaalselt kogenud seda, mida kuulutab. Vaimulikku vabastust ei saa tuua see, kes ise on alles seotud mingi probleemiga. Tervenemist ei saa tuua see, kes ise on haige ega pole veel rohtu leidnud.

Pöörake tähelepanu oma hingehaavadele ning laske rohkesti Jumala armu valgust ja soojust neisse piirkondadesse, mis teevad teile haiget. Kui need haavad ei parane, siis on väga raske osutuda kõlbavaks töötegijaks, kes tõesõna jagab õigesti.

Töötegija peab olema võimeline elama püha elu

Eeskuju peab alati olema «kõrgemat järku», miski, mida inimesed saaksid jäljendada.

Näide: Vanas egiptuses valiti preestrid kõige eeskujulikemate, õppinute ja laitmatute inimeste hulgast. Oma kuningad nad aga valisid preestrite hulgast.

Kõigi usklike preesterluse printsiibi väärarendus on see, et igaüks võib saada kristlikuks juhiks ja kohe. Juhtimine on alati (ja ka kristlikus kontekstis) nii ettevalmistus kui iseloomu küsimus. Ettevalmistus ja iseloom on alati eelkõige tahte, pühendatud aja ja jõupingutuste küsimus. Kõik lihtsalt ei kvalifitseeru juhtideks, kõik ei ole kindralid.

Töötegijatelt nõutakse alati rohkem kui teistelt. Sa ei saa heaks töötegijaks, kui säilitad meelsuse «aga miks te minult seda nõuate, vaata millised te ise olete». Nõudmised puudutavad nii palveelu, sõnauurimist, moraalset puhtust, iseloomu kvaliteeti, vaimulikke omadusi.

Töötegijat rünnatakse rohkem, kui «reausklikku». See pole vabandus kergeks patustamiseks, vaid väljakutse pühaks eluks. Kui see väljakutse on liiga raske, siis pole mõtet töötegija kohta igatseda.

Töötegija peab olema seesama nii kantslis kui väljaspool seda. Tema teod ja sõnad peavad langema kokku. Iseennast on raske hinnata - kas ma kõlan teistele jutlust öeldes siiralt, või mitte. Seda küsige nendelt inimestelt, kes on piisavalt head sõbrad, et teile tõtt öelda.

Meieni on säilinud «Apostlite teod», aga vähe nende sõnu, jutlusi ja otsuseid, kuigi küllap needki olid vägevad. Nii nagu Püha Vaim otsustas jäädvustada nende meeste teod, on inimesed enne huvitatud sellest, kuidas me elame ja mida me teeme ning alles seejärel sellest, mida me ütleme.

Pealeht - Teated - Uus - Misjonikool - Vaimulikud tekstid - Kristlik statistika - Juhtimine - Sisukord


© Kehra Kogudus 1998. Teostus Alland Parman
Kreutzwaldi 1, Kehra, 74306 Tel:2-6084384; Fax:2-6085696; e-mail: kehra.kogudus@mail.ee