Misjonikooli loengu konspekt

Aine: Ettevalmistus töötegijaks

Teema: Töötegija kutsumine

Kasutatud materjal ja soovituslik kirjandus: C. H. Spurgeon, Lectures to my Students

Me oleme õppinud, et Uus Testament räägib meile kõigi usklike preestriteenistusest. Mõnikord mõistetakse seda nii, et kõik peavad jutlustada ja kantslis käia saama ning kestahes võib millal tahes pastoriks hakata.

Uues Testamendis esiletoodud kõigi usklike preesterluse printsiip tähendab aga peamiselt kahte asja:

1. Kõigil uuestisündinud usklikel on vahetu ligipääs Jumala armutrooni ette, keegi ei vaja inimesest vahemeest.
  2. Kõik uuestisündinud usklikud on kutsutud vahemeesteks Jumala ja päästmata maailma inimeste vahel. Kui keegi tahab päästetud saada, siis ei pea kristlane hakkama pastorit otsima, vaid võib igatseva hinge Jumala armutrooni ette juhatada ning koos patuse palve paluda.

Kõigi usklike preesterlus aga ei tähenda seda, et kõik on kutsutud pastoriteks, evangelistideks või muudeks vaimulikeks ametimeesteks. Jumalal on alati olnud läkitus teatud inimestele ning koos selle läkitusega ka ülesanne, mis tuleb täita.

Jumala kutse vajalikkus

Peetrusele ütles Jeesus kolm korda, et ta peab toitma ja hoidma Jumala karja (Jh 21:15-19) ja sedasama kirjutas Peetrus palju aastaid hiljem ka kaaskogudusevanematele (1Pt 5:1-4). Piibel annab meile ilusaid kirjeldusi sellest, kuidas Issand läkitas Jeremija (Jr 1:4-10) ja Hesekieli (Hs 2:1-3; 3:1-4). Jumala karm sõna on nende vastu, kes iseenese tarkusest ja ilma Jumala läkituseta Tema nimel üles püüavad astuda: (Jr 23:30-40).

2Kr 5:18-20 kirjutab Paulus meist kui Jumala saadikutest. Saadik on keegi, kes on läkitatud volitustega. Ükski Eesti kodanik ei saa minna mingi teise riigi valitsuse juurde jutuga, et tema on nüüd Eesti saadik. Üksnes juhul, kui tal tõepoolest on Eesti valitsuse ja presidendi volitused selleks, alles siis teda tunnustatakse saadikuna ja ta saab oma ülesandeid täita.

Jumal kutsub inimesi oma teenistusse, me ei saa endid ise kutsuda. Jumal valis kord välja mehe nimega Saulus, et ta oleks «valitud riist, kes Jeesuse nime kannab paganate ja kuningate ja Iisraeli laste ette». Jumal on seadnud mõned apostliteks, mõned prohvetiteks, mõned evangelistideks ja mõned karjasteks ja õpetajateks (Ef 4:11). Jumal seab oma karjale karjased (Ap 20:28; Jr 3:15; 23:4) nii nagu Tema tahab. Peetrus kutsub meid väga tõsiselt üles tegema kindlaks oma kutsumine ja valik, sest kui me seda teeme, siis me ei komista iialgi (2Pt 1:10).

Kuidas ma tean, kas mul on kutse teenimiseks?

See küsimus on erakordselt oluline. Läbipõlenud ja pettunud töötegijad, allakäinud kogudused ja mis kõige halvem - igavesti hukkunud hinged võivad olla selle tagajärjeks, kui teenimisse asuvad inimesed ilma Jumala läkituseta või kui Jumalalt läkituse saanud inimesed ei järgi oma kutset. Vaatame mõningaid märke, mis viitavad sellele, et inimesel on kutse teenimistööks Jumala riigis.