Misjonikooli loengu konspekt

Evangelism

Evangelismistrateegia - Kehra Koguduse projekt

Käesolev dokument on nägemus Kehra Koguduse evangelismi strateegiast esitamiseks EKB Liidu Kesk-Eesti piirkonna õppe- ja osaduspäeval 23.4.1998. See ei ole ametlik Kehra Koguduse seisukoht.

Suur pilt

Kõigepealt sõnastab kogudus oma otstarbe, mille ta ammutab sellest, mida Jumala Sõna õpetab Jumala riigist ja kogudusest. Otstarve pole seotud niivõrd meie võimalustega kui funktsiooniga - miks me tekkisime ja miks jätkame oma olemasolu. Uus Testament avab koguduse otstarbe mitmesuguste piltide näol. Kogudust kujutatakse Jumala rahvana ja perekonnana, preesterkonnana, karjana, Kristuse ihuna, Kristuse pruudina, Jumala armeena, Püha Vaimu templina, viinapuuna. Siinkohal puudub võimalus pikemalt peatuda koguduse otstarbel, nimetan vaid neli võtmesõna - Jumala ülistus, liikmete ettevalmistus teenimistööks (õpetus ja treening), Jumala laste osadus ning evangeeliumi kuulutamine.

Koguduse missiooni on tavaks väljendada tabava otstarbelausega (mission statement). Me pole ise originaalset lauset leiutanud, kasutan laenatud väljendit:

Me käime Jumala armus ja jagame seda välja.

See lause põhineb eeldusel, et me ise oleme armu saanud ning saame seda Jumalalt rohkem, kui ise ära tarbida jaksame. Kui kõrvutada koguduse missiooni ja visiooni, siis missioon tegeleb meie tehtavaga tänastes tingimustes, visioon aga meie tegevusega tulevikus.

Strateegiad väljendavad seda, milliseid põhitegevusi me kavatseme ellu viia selleks, et täita oma missiooni. Ülalöeldust nähtub, et evangelismi strateegiaga kõrvuti peaksid meie oludes olemas olema strateegia Jumala austamiseks ja ülistamiseks, strateegia liikmete ettevalmistuseks teenimistööks ning strateegia osaduse ehitamiseks Jumala laste vahel.

Koguduse otstarbe ja strateegiate määratlemise juures on väga olulised väärtushinnangud. Oleme koguduses levitanud dokumenti «Mida me väärtustame ja oluliseks peame» ning sellekohast õpetust on kuulda ka kantslist. See on otsekui skaala, millega me igat ettevõtmist ja plaani hindame. Dokument on sellele ettekandele lisatud.

Evangeeliumi kuulutamise strateegia

Meie evangeeliumi kuulutamise põhjuseks on uskumus, et kogudus ei eksisteeri mitte iseenese pärast, vaid üks koguduse olemasolu peamisi põhjusi on Jumala riigi levitamine ning päästmata inimeste võitmine Kristusele. Ka oluline osa liikmete ettevalmistusest teenimistööks peaks olema evangeeliumi kuulutuse teenistuses. Kõigele lisaks on Jumala sõnas meil käsk evangeeliumi kuulutada kõigele loodule, Jumala rahvana tahame olla sellele kuulekad.

Meie ülesannet hõlbustab mainitud tõsiasi, et me saame Jumalalt armu rohkem, kui isiklikuks tarbimiseks vajame. Praktikas tähendab see seda, et Jumal ootab meilt küll enamat, kui me teha suudame, ent samas varustab Ta meid kõigega, mida vajame Temalt saadud ülesande täitmiseks. Seega oleme evangeeliumi kuulutamises sõltuvad Jumalast.

Engeli skaala variant

1. Mööname, et evangeeliumi kuulutamine on protsess, mitte sündmus. Seda võib vaadelda inimese liikumist kohast, kus ta ei tunne Jumalat või tunneb Jumalat vähem, kohta, kus ta tunneb Jumalat paremini. Protsessi võib kirjeldada erinevate graafikute või skeemidega, üks võimalikest on lisatud siia. Olulisemad on järeldused:
  2. Evangeelium on kutse, mitte sund.