Tunnistamine

10. Õppetükk

Mälusalm: «...aga te saate Püha Vaimu väe, kes tuleb teie peale, ja peat olema minu tunnistajad Jeruusalemas ja kõigel Juuda- ja Samaariamaal ja maailma otsani!»

Ap 1:8

1. Mida on Jumal oma rahva kohta öelnud? (Js 43:10-12)

Jumala rahvas on Jumala tunnistajad

Teie olete minu tunnistajad, ütleb Jehoova, minu sulane, kelle ma olen valinud, et te teaksite, usuksite minusse ja mõistaksite, et mina see olen: enne mind ei ole olnud ühtki jumalat ega tule ühtki pärast mind! Mina, mina olen Jehoova, ei ole muud päästjat kui mina! Mina olen teatavaks teinud, päästnud ja kuulutanud, aga mitte mõni võõras teie hulgas; teie olete minu tunnistajad, ütleb Jehoova, ja mina olen Jumal!

2. Mida ütles Jeesus oma järgijatele? (Ap 1:8)

Jüngrid saavad Jeesuse tunnistajaiks Püha Vaimu väes kuni maailma otsani

...aga te saate Püha Vaimu väe, kes tuleb teie peale, ja peate olema minu tunnistajad Jeruusalemas ja kõigel Juuda- ja Samaariamaal ja maailma otsani!

3. Kuidas nimetatakse veel evangeeliumi kuulutamist? (Ap 1:8)

Tunnistamiseks

4. Mis käib tunnistamise juurde? (Ap 1:8)

Püha Vaimu vägi ja väljaminek

5. Kelle ees peaksime me tunnistama? (Mt 10:32)

Inimeste ees

Igaüks nüüd, kes mind tunnistab inimeste ees, teda tunnistan minagi, oma Isa ees, kes on taevas.

Et me oleksime vastuvõetavad Jumalale Jeesuse kaudu

6. Mis on vastandiks tunnistamisele? (Mt 10:33; Mk 8:38; Lk 9:26)

Häbenemine, salgamine

Aga kes mind iganes ära salgab inimeste ees, teda salgan minagi oma Isa ees, kes on taevas.

7. Millised juhused annavad meile võimalust tunnistamiseks? (Lk 21:12-13)

Tagakius ja arupärimine ülemate poolt

Aga enne kõike seda pistavad nad oma käed teie külge ja kiusavad teid taga, andes teid ära kogudusekodadesse ja vangi, viivad teid kuningate ja maavalitsejate ette minu nime pärast. Aga see annab teile juhust tunnistamiseks.

8. Mis peale sõnade veel tunnistavad Jeesusest? (Jh 5:36)

Teod

...sest teaod, mis Isa on mulle andnud, et ma need lõpetaksin, needsamad teod, mida ma teen, tunnistavad minust, et Isa on mind läkitanud.

9. Mis peab kaasnema südame usuga? (Rm 10:9-10)

Usu tunnistamine oma suuga

Sest kui sa oma suuga tunnistad, et Jeesus on Issand, ja oma südames usud, et Jumal on tema surnuist üles äratanud, siis sa saad päästetud. Sest südamega usutakse õiguseks, ent suuga tunnistatakse päästeks.

Miks?

Ükspäinis südame salausust pole päästeks küllalt

10. Kas me peaks mõnikord häbenema Kristusest tunnistada? (2Tm 1:8)

Ei

Ärgu olgu sul siis häbi meie Issanda tunnistusest ega minust, Tema vangist, vaid kannata kurja kaasa evangeeliumiga Jumala väge mööda

Miks?

Evangeelium ei ole häbenemist vaid hoopis kuulutamist väärt

11. Mis võib tabada evangeeliumi tunnistajat? (2Tm 2:1-3; 4:5)

Raskused ja kannatused

Saa siis vahvaks, mu poeg, armus, mis on Kristuses Jeesuses! Ja mis sa minult oled kuulnud paljude tunnistajate abil, see anna ustavate inimeste kätte, kes on osavad õpetama ka teisi. Kannata siis ühtlasi kurja kui Jeesuse Kristuse õilis sõdur!

Aga sina ole igapidi kaine, kannata kurja, tee evangeeliumi kuulutaja tööd, täida oma ametit õieti!

12. Millal tuleb olla valmis tunnistamiseks? (1Pt 3:15)

Alati

...pühitsege Issandat Kristust oma südameis, olles alati valmis andma vastust igaühele, kes teilt nõuab seletust lootuse kohta, mis teis on

13. Milline peab olema Kristuse tunnistajate eluviis? (1Pt 3:16)

Hea

Aga vastake tasaduse ja kartusega, ja teil olgu hea südametunnistus, et jääksid häbisse selles, mida teist paha räägivad, need, kes teotavad teie head eluviisi Kristuses

14. Miks on päästekindlus oluline tulemusrikka tunnistuse jaoks?

Pole võimalik veenvalt tunnistada sellest, milles sa pole kindel

15. Millised on kristlaste usukindluse puudumise peamised põhjused?

Põhjused on väga individuaalsed, R. A. Torrey nimetab oma artiklis (vt Teekäija 9-10/1995 Uskmatusest usule) viit põhjust:
1) Silmakirjalik lähenemine kristlusele kui usukommete süusteemile
2) Piibli mittetundmine
3) Uhke ja isekas loomus
4) Patt inimese elus
5) Vastupanu Pühale Vaimule

16. Kuidas Jumal annab meile päästekindluse?

Püha Vaimu abil Rm 8:16

17. Kas tunded sobivad meie päästekindluse hindamiseks?

Ei

Miks?

Piiblist ei ole leida kohti, mis kinnitaksid, et meie päästmine sõltuks sellest, kas me tunneme end päästetutena või mitte. Päästmine rajaneb Kristuse lunastaval ristisurmal ja Jeesuse Kristuse tunnistamisel oma Päästjaks

18. Milliste asjade eest peaks hingedevõitja kindlasti palvetama?

On muidugi väga palju asju, mille pärast paluda. Kui asi puudutab konkreetselt hingedevõitmist, siis tuleks paluda Jumala juhtimist ja seda, et Jumal teeks tööd meie kaudu. Ilma selleta jääme tühjadeks suupruukijateks, kes teevad rohkem kahju kui kasu jumalariigile.

Mida sa arvad: jah või ei?

* See, kes on päästetud, teab seda hea enesetunde põhjal.

EI

* On olemas kõnekäänd: «Kui sa ei saa minna, siis saada kedagi.» Järelikult, kui ma annetan midagi misjonitöö heaks, siis ma ei peagi ise kedagi Kristuse juurde tooma.

EI

* Päästekindlus on julge tunnistamise eeldus.

JAH

* Et olla hea tunnistaja, peab su enese päästekogemus olema ebatavaline või dramaatiline.

EI

* Sa ei tohiks enne kellelegi tunnistada, kui tunned, et oled saavutanud küllalt pühad eluviisid.

See on nipiga küsimus. Muidugi peab tunnistaja pühitsuselu olema tugev ning ta ei tohi hellitada pattu oma elus. Kuid me ei saa kunagi «päris valmis». Saatana trikk on panna meid ikka valmistuma ja valmistuma, kuni oleme mööda lasknud soodsa aja tunnistamiseks. Paljud kristlased kasutavad «ma ei ole veel küllalt püha»-tüüpi vabandust lihtsalt arguse, laiskuse või ükskõiksuse katteks.

* Viljakas tunnistaja palvetab palju.

JAH