Veeristimine

5. Õppetükk

Mälusalm: Me oleme siis surmasse ristimise kaudu ühes Temaga [Kristusega] maha maetud, et otsekui Kristus on surnuist üles äratatud Isa au läbi, nõnda meiegi käiksime uues elus.

Rm 6:4

Jeesuse eeskuju

1) Kelle poolt ja kus Jeesus ristiti? (Mk 1:9)

Ristija Johannese poolt Jordani jões

Neil päevil sündis, et Jeesus tuli Galilea Naatsaretist ja Johannes ristis Teda Jordanis.

2) Miks Jeesus lasi end ristida? (Mt 3:15)

Jeesus näitas sellega eeskuju, et meie kohus on täita kõike õigust

Jeesus vastas ning ütles temale: «Olgu nüüd nii, sest nõnda on meie kohus täita kõike õigust.»

3) Kuidas Jumal näitas, et Ta oli rahul Jeesuse ristimisega? (Mt 3:16-17)

Jumal andis oma Vaimu ning tunnustas ristimist häälega.

Kui nüüd Jeesus oli ristitud, tuli Ta sedamaid veest välja. Ja ennäe, taevad avanesid, ja Ta nägi Jumala Vaimu laskuvat alla kui tuvi ja tulevat Tema peale. Ja vaata, taevast kostis hääl, mis ütles: «Seesinane on mu armas Poeg, kellest mul on hea meel!»

Jeesuse käsk

4) Mis saab inimesest, kes usub ja keda ristitakse? (Mk 16:16)

Ta saab päästetud

Kes usub ja keda ristitakse, see saab õndsaks [ehk päästetud], aga kes ei usu, see mõistetakse hukka.

5) Mida käskis Jeesus oma õpilastel teha inimestega enne kui neid ristitakse? (Mt 28:19)

Teha nad jüngriteks

Minge siis ja tehke jüngriteks kõik rahvad, neid ristides Isa ja Poja ja Püha Vaimu nimesse.

6) Mida käskis Jeesus oma õpilastel inimestele teha pärast nende ristimist? (Mt 28:20)

Neid õpetada pidama kõike, mida Jeesus on käskinud

...ja neid õpetades pidama kõike, mida mina teid olen käskinud.

7) Kelle nimel käskis Jeesus inimesi ristida? (Mt 28:19)

Isa, Poja ja Püha Vaimu nimesse

Ristimine Uue Testamendi ajal

8) Mida tehti inimestega, kes said päästetud Nelipüha ajal? (Ap 2:41)

Nad ristiti

Kes nüüd vastu võtsid tema sõna, need ristiti, ja nõnda lisati sel päeval nende juurde ligi kolm tuhat hinge.

9) Kui palju aega pärast kristlaseks saamist ristiti inimesi Uue Testamendi ajal? (Ap 10:44-48; 16:33; 22:16)

Kohe

10) Näide ristimisest on kirjas Ap 8:26-40. Loe see läbi, et vastata järgmistele küsimustele:

a) Mida käskis Filippus teha kojaülemal enne ristimist?

Tunnistada oma usku

b) Mida vastas kojaülem?

Mina usun, et Jeesus Kristus on Jumala Poeg!

c) Kuidas me teame, et kojaülem ristiti vee alla kastmisega?

Me võime seda üksnes arvata sellest, et nad mõlemad olid vees.

d) Kuidas kojaülem end pärast ristimist tundis?

Rõõmsalt

11) Mida tegid jüngrid Efesoses, kui nad said päästetud, ehkki neid oli juba varem kord ristitud? (Ap 19:1-7)

Lasid end ristida Jeesuse nimesse

Veeristimise tähendus

12) Mida sümboliseerib vee alla kastmine? (Rm 6:4)

Vana inimese mahamatmist

Me oleme siis surmasse ristimise kaudu ühes Temaga maha maetud, et otsekui Kristus on surnuist üles äratatud Isa au läbi, nõnda meiegi käiksime uues elus.

13) Mida sümboliseerib vee alt ülestõusmine? (Kl 2:12)

Uue elu algust Jumala väes

...kui teid ühes Temaga maha maeti ristimises, milles teid ühes üles äratati usu läbi, mis on tegev Jumala väes, kes Tema surnuist üles äratas.

14) Kas ristimine kõrvaldab meie vanad patud? (1Jh 1:7; 1Pt 3:21)

Ei

Aga kui me käime valguses, nõnda nagu Tema on valguses, siis on meil osadus üksteisega, ja Jeesuse Kristuse, Tema Poja veri puhastab meid kõigest patust.

Sellele võrdluskujule vastavalt päästab teidki nüüd vesi ristmisena, mitte kui liha rüveduse kõrvaldamine, vaid kui hea südametunnistuse nõudmine Jumala ees Jeesuse Kristuse ülestõusmise kaudu.

15) Mis tingimusel ristimine päästab? (Mk 16:16)

Kui sellega kaasneb usk Jeesusesse

16) Mille nõudmine peab kaasas käima ristimisega, et sel oleks mõju? (1Pt 3:21)

Hea südametunnistuse nõudmine

17) Kas pärast ristimist on veel mingit vaimulikku erinevust eri rahvusest, -seisusest või -soost kristlaste vahel? (Gl 3:26-28)

Ei ole

Sest te olete kõik usu kaudu Jumala lapsed Kristuses Jeesuses. Sest nii paljud, kui teid on Kristusesse ristitud, olete Kristusega riietatud! Ei ole siin juuti ega kreeklast, ei ole siin orja ega vaba, ei ole siin meest ega naist, sest te kõik olete üks Kristuses Jeesuses.

18) Pärast jutlust Nelipühal esitas Peetrus oma kuulajatele üleskutse (Ap 2:38-40).

Aga Peetrus ütles neile: «Parandage meelt ja igaüks lasku ennast ristida Jeesuse Kristuse nimesse pattude andekssaamiseks, ja siis te saate Püha Vaimu anni. Sest teie ja teie laste päralt on see tõotus ja kõikide päralt, kes on kaugel, keda iganes Issand, meie Jumal, kutsub enese juurde.» Ja veel paljude muude sõnadega tunnistas ja manitses ta ning ütles: «Laske endid päästa sellest pöörasest soost!»

a) Kui paljude inimeste poole pöördus Peetrus?

Kõikide poole

b) Mida ta käskis teha enne ristimist?

Meelt parandada

c) Mida lubati neile, kes saavad ristitud?

Püha Vaimu and

19) Kui keegi on saanud päästetud, millise küsimusega ta peaks pöörduma oma pastori poole? (Ap 8:36)

Kas ma võiksin saada ristitud!?

Kui nad teel edasi läksid, jõudsid nad vee juurde ja kojaülem ütles: «Ennäe vett! Mis keelab, et mind ei peaks ristitama?»