Issanda surma mälestamine.

7. Õppetükk

Mälusalm: Jeesus ütles Pühal Õhtusöömaajal: «See on minu veri, uue lepingu veri, mis paljude eest valatakse pattude andeksandmiseks.»

Mt 26:28

Jeesuse eeskuju ja käsk

1) Loe kirjeldust Jeesuse viimasest õhtusöögist koos oma õpilastega (Mk 14:12-26; Lk 22:14-20). Millise erilise tähenduse andis Jeesus

a) leivale?

Tema ihu

b) veinile?

Tema veri

Ja kui nad sõid, võttis Jeesus leiva, õnnistas, murdis ja andis neile ning ütles: «Võtke! See on minu ihu.» Ja ta võttis karika, tänas ja andis neile; ja nad kõik jõid selle seest. Ja ta ütles neile: «See on minu veri, lepingu veri, mis ära valatakse paljude eest. Tõesti ma ütlen teile: mina ei joo enam viinapuu viljast kuni selle päevani, mil ma joon uut Jumala riigis!»

2) Kas Jeesus käskis pidada mälestussöömaaega regulaarselt? (1Kr 11:23-26)

Jah

Sest mina olen Issandalt saanud selle, mis ma teilegi olen andnud, et Issand Jeesus sel ööl, mil ta ära anti, võttis leiva ja tänas ja murdis ning ütles: «See on minu ihu, mis teie eest antakse. Seda tehke minu mälestuseks!» Samuti ta võttis ka karika pärast söömaaega ning ütles: «See karikas on uus leping minu veres. Seda tehke nii sageli kui te iganes seda joote, minu mälestuseks!» Sest iga kord, kui te seda leiba sööte ja karikast joote, te kuulutate Issanda surma, kuni ta tuleb!

3) Mida tegid kristlased Uue Testamendi aegadel iga kord, kui nad kokku tulid? (Ap 2:46; 20:7)

Kus toimusid leivamurdmised algkoguduse ajal?

Nad murdsid leiba, see toimus kodudes

Ja nad viibisid iga päev ühel meelel pühakojas ja murdsid leiba kodasid mööda ja võtsid toidust ilutsemise ja siira südamega.

Aga kui me esimesel nädalapäeval olime kokku tulnud leiba murdma, siis Paulus, kes tahtis teisel päeval ära minna, kõneles nendega ja jätkas oma kõnet keskööni.

Issanda laua tähendus

4) Mida tähendab leib? (Jh 6:33-35)

Jeesus on eluleib

Sest Jumala leib on see, kes tuleb taevast alla ja annab maailmale elu!» Siis nad ütlesid talle: «Issand, anna meile ikka seda leiba!» Jeesus ütles neile: «Mina olen eluleib. Kes tuleb minu juurde, see ei näe nälga, ja kes minusse usub, sellele ei tule iialgi janu!

5) Mis on selle leiva söömise tulemus? (Jh 6:51)

Igavene elu

Mina olen elav leib, mis taevast on alla tulnud. Kui keegi sööb seda leiba, siis ta elab igavesti; ja leib, mille mina annan, on minu liha, mille annan; maailma elu eest!»

6) Mis tähendus on karikas oleval veinil? (Mt 26:28)

Uue lepingu veri

Sest see on minu veri, uue lepingu veri, mis paljude eest valatakse pattude andeks andmiseks.

7) Miks on Issanda surma mälestamine tähtis koos teiste kristlastega? (1Kr 10:17)

Kristlased on üks ihu

Sellepärast, et on ainult üks leib, siis me, kuigi paljud, oleme üks ihu; sest me kõik saame osa ühest leivast.

8) Milliseid kahte asja me kuulutame Issanda surma mälestamisega? (1Kr 11:26)

Kristuse surma ja Tema taastulekut

Iseenda ettevalmistamine leivamurdmiseks

9) Milline on meie süü, kui me sööme Issanda lauast hoolimatult või ebakõlbelisel viisil? (1Kr 11:27)

Meil on siis süüd Issanda ihust ja verest

Sellepärast: kes iganes seda leiba sööb või Issanda karikat joob kõlvatult, sellel on Issanda ihust ja verest süüd.

10) Kuidas peaksime end ette valmistama enne leivamurdmisest osavõtmist?

a) (1Kr 11:28)

End läbi katsuma

Aga inimene katsugu ennast läbi ja nõnda söögu ta seda leiba ja joogu sellest karikast;

b) (1Kr 11:31)

Anname enesest aru

Sest kui me enestest ise aru annaksime, siis meie üle ei mõistetaks kohut;

11) Kuidas kannatab kogudus, kui leiba võetakse ebasiiralt, leigelt, kõlvatul viisil, andmata endale aru, mida tegelikult tehakse? (1Kr 11:30)

Koguduses valitseb nõrkus, põdemine ja surm

Sellepärast on ka palju nõrku ja põdejaid teie seas ja paljud on läinud magama.

12) Milline asi koguduse elus häirib Issanda õhtusöömaaja pidamist? (1Kr 11:17-18)

Lõhenemised

Aga seda käskides ma ei kiida seda, et te tulete kokku mitte paremuseks vaid pahemuseks. Sest esmalt ma kuulen, et kui te kokku tulete Jumala koguduses, teil on lõhesid eneste keskel, ja osalt ma usun seda.

Kuidas me saame õnnistatud?

13) Igas Jeesuse kannatamises murti Tema ihu ühel või teisel määral. Milliseid õnnistusi me saame nendest Kristuse kannatustest usu kaudu?

a) Jeesuse kiusatus (Mt 4:4-11)

Meie õnnistus (Hb 2:18)

b) Jeesust vihati (Jh 15:18-19)

Meie õnnistus (1Pt 4:1-2)

c) Jeesus hüljati (Mk 15:18-20)

Meie õnnistus (Hb 13:12)

d) Jeesust peksti rooskadega (Jh 19:1-3)

Meie õnnistus (1Pt 2:24)

e) Jeesus suri ristil (Jh 19:28-30)

Meie õnnistus (Hb 2:14-15)

14) Millise juutide püha ajal Jeesus seadis kristlastele leivamurdmise? (Lk 22:7-8)

Paasapüha

Nii jõudis kätte hapnemata leibade päev, mil paasatall pidi tapetama.

15) Millisele päevale vihjas Jeesus viimase õhtusöögi ajal? (Mt 26:29)

Oma taastuleku päevale

Aga ma ütlen teile: Nüüdsest peale ma ei joo enam viinapuu viljast kuni selle päevani, mil ma ühes teiega joon uut oma Isa riigis

Kes võivad sel päeval koos Jeesusega olla?

Tema jüngrid