Äralangenutele

Kui Sa kord tõsiselt oma pattudest päästetud olid, nüüd aga oma esimese armastuse maha jätnud ja Püha Vaimu oma südamest kaotanud oled, siis oled Sa juba Jumalast äralangenud. Kord olid Sa ülev tunnistaja, nüüd oled selle äravalitud õnnistuse kaotanud. Mispärast siis? Sellepärast, et anumasse on lõhe tekkinud. Vähimgi eksitus võib teinekord selle põhjuseks saada. Sa oled ehk kuulnud ütlemist «Kes armu saanud, see armu sees» ja hoiad sellest valelootusest kramplikult kinni.

Ometigi on see pettus, üks kahjulik õpetus, millel Jumala sõnas mingisugust alust ei ole. «Hing, kes pattu teeb, see peab surema.» Kui Sina pattu omas südames kandnud oled ning see isegi sinu elus avalikuks tuleb ja Sina end ikka veel Jumala lapseks nimetad, siis on see enesepete. Sajad ja tuhanded on meie päevil pimestatud ja Jumalast äralangenud «lubjatud hauad». Neil on nimi, et nad elavad, aga tegelikult on nad surnud. Kõik, mis neil on, on vaid nimi, tunnistus. Seesuguste vastu ütleb Jumal: «Siis mõtle nüüd, kust Sa oled ära langenud, paranda meelt ja tee esimesi tegusid!» Uuestisünnil vabastas Jumal Sind pattudest ja nende pettustest, kuid siis võib-olla tuli aeg, kus Sa kiusatuse tunnil tulusamana tundsid tõele selg pöörata kui tõtt tunnistada. Kuid sel silmapilgul, kui Sinu keel hakkas valet väljendama, oli jumalik seeme Sinu südamest kadunud ja Jumala Vaim sealt lahkunud - kui valele oma sees ruumi lubasid. Võib ka olla, et vaikisid siis, kui oli vaja ülekohtu vastu seisukohta võtta ja see oli sama, kui oleksid valetanud. Jumal ootab meilt ka õiglasi südameid.

Teised äralangemise põhjused võivad olla kas ahnus, keelekandmine, sõnakuulmatu olek Jumala vastu. Ära arva, et Jumal neid asju Sinu elus ei näe, kui Ta küll vaikinud on, Sind Su oma tahtmise järgi minna lasknud, Sind patutegemisele üle andnud, kuid see ei jää nõnda kestma. Sina oled Püha Vaimu kaotanud ja varem või hiljem saab Jumal Sinuga juba kindlamini toimima. Meie peame oma südamed läbi katsuma ja Jumalale terve hinna tasuma, mida Ta meilt nõuab.

Äralangenud on suurimaks komistuskiviks oma kaaskodanikele, kõige kahjulikumad, seega ka kõige suuremad süüdlased Jumala ees. Kui oled äralangenu, siis mõtle, et Sinu langemine on paljudele ustavatele saanud komistuseks ning paljudele saanud takistuseks Jumala juurde tulemisel, nii et nad võib-olla kunagi Jeesuse juurde enam ei tule ning põrgusse peavad minema. Me oleme kord Jumalalt suurt valgust saanud ning tundnud, ja Jumal nõuab et me selles valguses käiksime ja elaksime kui valguse lapsed, sest muidu saab Su karistus olema veel rängem, kui sel, kes seda valgust pole õieti näinudki. Jumal ütleb Sulle: «Sa patustad ja ma vaikin, ning nüüd Sa arvad, et mul sellest ükskõik on, kuid Sa eksid. Ma noomisin Sind Su esimeste kõrvalekaldumiste korral, kuid Sa ei teinud välja. Ma tahan Sind viimast korda manitseda, aga siis ma annan Su oma südame paadumusse ning Sa ei saa aru enne, kui on hilja!»

Kui Sina Jumalast äralangenud oled, pakub Jumal Sulle jälle lepitust. Ära tule vargsi tagasi, see ei õnnestu. Tule ja tunnista oma süüd, samuti kui seda Taavet tegi. Sest äralangenu peab sedasama teed sammuma, mida patunegi: ta peab oma patte kahetsema, üles tunnistama ja Jeesuse verega puhastatud saama. Astu tõsise, kahetseva südamega Jumala ette - ja Sa saad armu. Kuid tea, et hingevaenlane saab Sulle sosistama, et Sinu hinge seisukord päris lootusetu on, et oled liiga kaugele läinud, et andestust saada. See on kurat, kes inimesi eksitusse saadab. Ei Sul oleks tahtmist Jumala järele, kui Jumala Vaim Sind ei tõmbaks. Aeg on aga üürike, Jeesus tuleb pea! Kui Sa tunned veel igatsust, otsid Jumalat, siis alanda end Tema ette, anna oma elu ja pühenda end täiesti Tema teenistusse ja Ta tahab Sind uuesti vastu võtta. «Pöörake ümber, te äralangenud lapsed, ja mina tahan teie peale halastada!». Tunne vaid oma eksitust, oma pattu Issanda ees, siis ei pane Ta oma palet Sinu eest varjule, sest Tema on armuline.

Ajakirjast «Evangeeliumi kristlane» 1937