Meil on probleeme Jumalaga

Jumal, kellest räägib Piibel

Kui sa loed Piiblit algusest lõpuni, siis sa leiad, et see on raamat, mis räägib inimestest, kelledel on probleeme Jumalaga. Piibli esimestest lehekülgedest alates loeme me inimestest, kes on küllalt Jumala sarnased, et Temaga hästi läbi saada, kuid samas küllalt erinevad Jumalast, nii et nad ei oska arvata, mida Jumal teeb. Me kuuleme inimeste probleeme:

«Jumal piirab meie vabadusi!» Esimene probleem tekkis ühe keelatud viljapuuga, hiljem oli inimestel raskusi Jumala seadustega abielurikkumise, maa kasutamise, käitumise ja muu kohta.

«Jumal ei ole õiglane!» - Isegi Iiob, kelle kohta öeldi, et ta on kõige õiglasem ja vagam mees maa peal, kaebas raskel tunnil sedaviisi.

«Jumal tahab meid ära hävitada!» - Nii kurtis hirmunud Iisraeli rahvas pärast seda, kui nad just olid neljasajaaastasest Egiptuse orjapõlvest pääsenud.

«Jumala annid on meid ära tüütanud!» Iisraeli rahvas õiendas sel viisil, kui nad olid kõrbes päev päeva ja nädal nädala järel söönud Jumala mannat. Jumal oli oma rahva vabastanud Egiptuse orjusest ning juhtis neid läbi viljatu kõrbe tõotatud maale. Kuid rahvas nurises toidu üle, mida Jumal neile teekonnal pakkus.

«Jumal ei aita meid!» Ikka ja jälle leiame Piiblist seda, kuidas rahvas unustab Jumala abi, mida nad just on saanud, ning hakkavad nurisema.

«Jumal õõnestab enda autoriteeti, kui Ta karistab oma rahvast!» Jumala rahvas on kaebelnud selle üle, et vaenlased naeravad nende üle, kui Jumal neid nende pattude eest karistab. See annab teistele põhjust mõelda, et Jumal ei suudagi hoolt kanda oma valitud rahva eest.

«Jumal nõuab meilt võimatut!» Isegi suur jumalamees Mooses vaidles Jumalaga selle üle, kas ta ikka saab hakkama sellega, mida Jumal temal teha käskis. Joona ei tahtnud minna Niinive linna, vaenlaste maale, kuulutama Jumala sõna. Ja veelgi hiljem, - kujutle vaid! - Jumal nõuab meilt vaenlase armastamist ja heategemist neile, kes meid vihkavad.

«Jumal tegutseb, nagu Ta ei armastakski meid!» Kui Ta meid armastaks, siis Ta ju ei laseks meil kannatada, Ta ei lubaks meie vaenlasel meid rõhuda! Siis Ta võiks ju säästa meid meie rumalate otsuste tagajärgede eest! Kui Ta meid tõepoolest armastaks, siis Ta ei laseks meil pimeduses oodata Tema vastuste valgust!

Kust raskused algasid

Need olid mõned probleemid Jumalaga, mis olid Piibli aegadel elanud inimestel. Meil on sarnased probleemid. Inimese arusaamatused Jumalaga on saanud alguse sellest päevast, kui inimene otsustas mitte alluda Jumalale, süües selle märgiks hea ja kurja tundmise puu vilja. Sellest päevast alates väidab inimene: «Nüüd otsustan ma ise, mis on hea ja mis on kuri.» Enam ei taha ta seda õigust Jumalale anda.

Jumalal on probleeme inimesega

Piibel aga kõneleb meile Jumalast, kes kannatlikult tegeleb inimestega, kellel on pidevalt probleeme Temaga. Inimestel on raske vaadata silmast silma Jumalale, kes ütleb: «Minu mõtted ei ole teie mõtted ega ole teie teed minu teed. Vaid nagu taevas on kõrgemal maast, nii on minu teed kõrgemal teie teedest ja minu mõtted teie mõtetest.» (Js 55,8-9)

Piibel kõneleb meile Jumalast, kellel on probleeme inimestega. Me loeme, et mitte alati ei kaitse Jumal neid, kes hülgavad Tema. Ta saatis Aadama ja Eva välja Eedeni aiast, Ta saatis veeuputuse raiskuläinud rahva peale, kust vaid Noa oma perega pääses. Seksuaalväärastustesse langenud Soodoma- ja Gomorramaa Ta hävitas tulega. Jumal lasi assüürlasetel ja babüloonlastel küüditada võõrsile juudi rahva, kui nad ei soovinud Jumala kaitse all elada. Jumal on selgesti ilmutanud seda, et ehkki Ta on väga pikameelne ja kannatlik, ei ole Tema kannatlikkus kurjasti kasutatav lõpmatult ning et sellel on oma piir.

Kes leiab Jumala

Jumala tõotused on pakutud kõikidele inimestele. Kuid vaid need, kes otsivad, leiavad Jumala. Ainult need, kes on nõus Jumalale alluma, võivad Teda tõeliselt kohata. «Õndsad on puhtad südamelt, sest nemad saavad näha Jumalat,» ütles Jeesus (Mt 5,8).

Mitte igaüks ei ole leidnud Jumalat. Mispärast siis? Ta kas pole otsinud, või on püüdnud leida Jumalat sealt, kus Teda pole. Piibel ei räägi Jumalast, kelle juurde ronitakse otsekui kõrge mäe tippu, suurt vaeva nähes ja kalleid ohvreid tuues. Piibel kõneleb Jumalast, kes tuli inimeste juurde kui inimene. Ta kandis ise meie eest koorma ning vastuhaku needuse ning pakub lepitust probleemitsevatele inimestele.

On lahendus

Tulge alla, kes te olete hakanud mäetippu ronima, Jeesus ootab teid! Ma ei tea, mida te võite sealt ülevalt tipust leida - nirvaana või valgustatuse, tühisuse või kõiksuse, kuid seal pole Jumalat, taeva ja maa Loojat. Piibel räägib meile tõelisest Jumalast, kelle juurde ei vii palju teid, vaid üksainus tee - Jeesus Kristus. Võta Ta vastu, see on parim, mida sa praegu teha saad!

David Engeri järgi (Radio Bible Class)