Kas tead oma kutsumisaega?

«Sa ei ole tundnud oma kutsumise aega.» Lk 19:44

Frank Mangs

On kindel, et Jumala Püha Vaim ei mõjuta mitte alati ühtviisi inimsüdameid. On olemas erilised kutsumisajad. Sellest tunnistab meile selgesti Jumala Sõna. Juba prohvet ütleb: «Otsige Jehoovat, kui Ta on leitav; hüüdke teda, kui Ta on ligidal.» Sellest lausest selgub meile, et rahval oli aeg, kui tal oli kerge Jumala juurde tulla. Kuid võib tulla aeg, mil see pole enam nii kerge. Ja tulevad ajad, mil parima tahtmise juures on võimatu Jumalat leida. Ka nüüdisajal on Issandal seesugused kutsumisajad. Linnadel, alevitel ja küladel on olemas oma kutsumisaegu, nii nagu neid oli Niinivel, Jeruusalemal ja Samaarial prohvetite ja apostlite ajal.

Küll on need imelised ajad, mil puhuvad Püha Vaimu tuuled mõne rahva keskel. Siinpool pärliväravaid ei leidu midagi kaunimat kui ehtne, läbitungiv ärkamine, sünnitatud ja teostatud Pühast Vaimust.

Annaks Jumal, et seesugused kutsumisajad riivaksid peagi ka meie maad. Muidu hävitavad patt ja kurjus, uskmatus ja kergemeelsus me rahva, hävitavad me noorsoo. Palu seda Jumalalt, kui su rinnus on veel sädegi palvevaimu.

Kuid Jumal ei kõnele mitte alati korraga tervete inimmasside vastu. Ta kõneleb üksikute inimestega ja määrab igaühele erilised kutsumisajad. Palju teid viib inimsüdame juurde, sellepärast on ka Jumala otsimisviisid nii mitmesugused. Ehk oled sa isegi neid juba läbi elanud? Võib olla kõneles Jumal sinuga usuõpetustundide ajal koolis, võib olla ka leeritunnis. Siis olid sa noor, su meel oli nii õrn, paindlik, rikkumatu. Nüüd aga oled sa enda sisimas muutunud palju kivisemaks. Kahju, et sa siis ei saanud usklikuks. Elu oleks sul nüüd hoopis teistsugune. Võib-olla otsis Jumal sind teistviisi. Üks sinu lähimaist sõpradest leidis ehk Jeesuse. Ja sõbra eeskuju ning tunnistus mõjusid palju enam, kui kõik need jutlused, mida kuulsid. Kuid ka siis ütlesid sa Jumalale: «Ei». Hiljem tuli su ellu haigusi, kannatusi ja pettumusi, palju kurbust ja üksildust. See oli Jumal, kes kõneles nende kaudu. Küll sa nägid vaeva, muutudes sapiseks ja umbusklikuks inimeste suhtes. Sa ütlesid, et saatus olevat sulle liiga karm. Kallis sõber, see polnud saatus, see oli su taevase Isa käsi. Ta ainult tahtis tuua sind endale lähemale, sa vastupanija laps! Kuid sina ei lakanud vastu panemast ja Jumala käsi pidi sinuga talitama nii karmilt.

Kuid see on Jumala imeline armastus, et Ta ikka veel kadunuid otsib. Mõtle, mis sünniks, kui Tema väsiks! Mõtle, kui Ta lakkaks kõnelemast ja pööraks selja meie vaesele, viletsale maailmale. Siis kustuks nagu päike me elus. Me langeksime ööpimedusse, varjude-maailma, täis jääkülmust ja igavest surma. Täna Jumalat, et veel kuuled Püha Vaimu õrna häält oma siseilmas. Täna Jumalat, et Jeesuse läbiuuristatud käed ei väsi koputamast su kõva südame suletud ustele.

Kuid ärgu kutsugu Jumal sind asjatult! Jumala kutsumisajad on tõsiseimad ajad inimelus. Oleme iga kord sunnitud otsustama, seisukohta võtma poolt või vastu. Keegi ei ela armu-kutsumisaega läbi, ilma et midagi ei muutuks ta elus. See muutumine võib toimuda ainult kahes suunas. Sa tuled kas Jumalale ligemale, õpid Teda paremini tundma, või siis jääb kuristik sinu ja Tema vahel veelgi suuremaks. Sa kas saad vastuvõtlikumaks kõigele taevasele või valmistud põrgule. Midagi aga juhtub sinuga seesugustel aegadel kindlasti - samuti nagu ei jää maapinnale ilma mõjuta kevad- ja suvepäikese soojendavad kiired. Su hing muutub kas haljendavaks aasaks või kõrvemaaks, kuid ta muutub. Ütle, mu sõber, kuidas mõjutab sind armupäike?

Tea, sõber, et kui lased mööduda oma kutsumisaja, siis ta ei pruugi tulla enam iialgi taas. Võib ju küll olla, et Jumal saab su südant liigutada ka tulevastel päevadel, kuid kes võib selle peale kindel olla? Paljud, paljud, keda Jumal omal ajal kutsus ja kes ütlesid Jumalale «ei», lähevad üle igavikupiiri, ilma et Püha Vaim neid kunagi enam puudutaks. «Täna, kui te Tema häält kuulete, siis ärge tehke endi südameid mitte kõvaks».

Kuid ka sel juhul, kui Jumal sind kutsub veel tulevikus ja sulle saab osaks arm veel kord kutsumisaega üle elada, kaotad sa palju sellega, et nüüd paned Jumalale vastu. Sa ei saa maitsta rahu ja rõõmu, mida Jumal tahab sulle täna anda. Ja siis kaotad sa midagi väga väärtuslikku, kõige väärtuslikumat, mis sul on siin maa peal, nimelt - aega.

Mu kallis sõber! Lase Jumalal päästa täna su hing, puhastada su süda ja täita sind Püha Vaimuga! Siis mine välja, et elada elu tervelt Temale! Ja võida hingi ristilöödud Tallele, niikaua kui elad. Inimlaps, tunne oma kutsumisaega!

Evangeeliumi Kristlane 1937.a.