Koguduse leht 4: Karjase read

Pealeht - Teated - Uus - Misjonikool - Vaimulikud tekstid - Kristlik statistika - Juhtimine - Sisukord - Koguduse leht 4

Kellel kõrv on, see kuulgu, mis Vaim kogudustele ütleb: Kes võidab, sellele ma annan süüa varjulepandud mannat ja annan temale valge kivikese ja kivikese peale kirjutatud uue nime, mida ükski muu ei tunne, kui aga see, kes selle saab.
Ilmutuse raamat 2:17

Niisiis tõotab Kristus võitvale kogudusele varjulepandud mannat - süüa midagi, millest teised ei tea ning ühte uut nime, mida ükski muu ei tunne. Olid ajad, kui nimi tähendas midagi. Kui poisile pandi nimeks Kalju, siis peeti silmas tugevust; kui Toivo, siis soov-lootust (vähemalt soome keeles), kui Andres, siis mehisust (vähemalt kreeka keeles) ja nii edasi. Tänapäeval valitakse nimesid enamasti kõla järgi...

Mis on lahti meie koguduse nimega? Aeg-ajalt on kuulda mõttevahetusi ja arvamusi sel teemal. Võib-olla polegi see nii oluline, aga kuulake siiski ära ka minu arvamus selles asjas.

Kõigepealt asja ametlik ja vormiline külg. Iga organisatsioon peab end ühe nimega nimetama, selle järgi tuntakse teda ametiasutustes ning ametlikes dokumentides. See nimi on unikaalne ja meie riigis on see määratletav organisatsiooni põhikirjas. Meeldigu see meile või mitte, aga põhikirjas (mis vastu võetud täiskogu koosolekul 14.11.93) seisab nii: Kogudus nimetab end Eesti Evangeeliumi Kristlaste ja Baptistide Koguduste Liidu Kehra Kogudus. Pikk ja kohmakavõitu, ei saa salata. Enamus uuemaid põhikirju lubab organisatsioonidel kasutada ka mitteametlikku lühinimetust. Kui me ühel päeval uue põhikirjani jõuame, siis sätestagem see seal, praegu on täiesti loomulik kasutada mitteametlikku lühinimena pikast nimest tuletatud Kehra Kogudus.See on asja vormiline külg.

Nüüd nime sisulise külje juurde. Kas meie nimi peaks kuidagi kajastama meie identiteeti - kes me ikkagi oleme? Jah, ma arvan, et kindlasti teatud määral. Kuid samas on tõsi, et me ei saa oma nimega kõike väljendada. Kui keegi tõsiselt teada tahab, kes me oleme ja mida me teeme, siis peab ta ka põhjalikult seda järele uurima, mida me usume ja mida oluliseks peame.

Ma usun, et esimeses järjekorras peame hoolt kandma selle eest, et meie ümber olevad inimesed - need, kellele me Jumala sõna kuulutame - saaksid aru, kes me oleme. Ma usun, et esimene, keda me kuulutame, on Jeesus Kristus. Järelikult esimene asi, mida me tahame, et ümberolijad meist arvaks, on see, et me oleme Kristuse järgijad ehk kristlased. Kui nüüd keegi väidab vastu, et sõna «kristlane» on odavaks muutunud ja me peaksime kasutama enda kohta hoopis sõna «usklikud» või koguni «tõsiusklikud», siis mina väidan vastu, et meie asi on just näidata mida tähendab olla Kristuse järgija ning kui vaja, siis sõna «kristlane» taas ausse tõsta.

Sõna «kogudus» seostatakse meie tänapäeva ühiskonnas peaaegu üheselt kristlusega. Seni pole Kehras rohkem kogudusi. Vene osadus ja väike nelipühi osadus, kes meie katuse all koos käivad vaevalt, et vajavad, et hakkaksime endi ja nende vahele müüre rajama, väites, et «meie oleme ikka need meie ja teie olete hoopis teie». Miks siis mitte olla tuntud Kehra Kogudusena?

Viimaks küsimus, mis ka kripeldab: Kas me häbeneme nime «baptistikogudus»? Ei, ma ei ruttaks kedagi parandama, kes meid nii kutsub. Aga ma ei kiirusta ka seda nime üles upitama. Miks? Mitmel põhjusel, nimetan vaid mõned. See nimi ei kanna endas enam seda identiteeti, mida ta omal ajal kandis, kui oli väga selgelt vaja eristuda näiteks luteri kirikust. Kas selle nime sisu - ristija - ei väljenda ju meie usu põhisuunda. On tähele pandud, et kui keskmine asjassepühendamatu sõna «baptism» üldse millegagi seostab, siis mõne konkreetse isiku või isikute grupiga, kes mingil (loodetavasti positiivsel) põhjusel tähelepanu on äratanud. Seesugune identiteet on aga kogudusele täiesti mittevajalik.

Olgu lõpetuseks meelde tuletatud vana ütlus: Nimi ei riku meest. Tõsi ta on - ega tee ka paremaks. On hea, kui me vana viisi järgi ei nimeta endid üksnes kõla pärast, vaid teame, mis on selle taga ja miks me seda teeme.

Sinu karjane Alland Parman
Alland Parman