Lastetöö

Kuigi nõukogude ajal oli lastetöö kogudustes keelatud, alustati Inna Kannikese ja Tiina Nõlvaku eestvedamisel tõsist pühapäevakoolide tegevust juba kaheksakümnendate keskel. Siin-seal kogudustes oli kristlaste lapsevanemate initsiatiivil nende lastele vaimulikku kasvatust juba antud, nüüd suunati töö võimalikest sanktsioonidest hoolimata kõigi laste poole, kes aga ise tulla söandasid.

Kaheksakümnendate lõpul tõi vabanemine pühapäevakoolidesse rohkem lapsi, kui kogudusekoda mahutada suutis. Kui kogudus kolis oma uude asukohta, endisesse sovhoosikeskusesse, sai ka pühapäevakooli endale normaalsed tingimused tööks.
Pühapäevakooli koosolek Pühapäevakooli koosolek Vaade ühte rühma Vaade ühte rühma

Esialgne huvi ja vaimustus pühapäevakoolide vastu on taandunud, täna käib pühapäevakooli rühmades 50-70 last. Enamus neist on kodudest, mis muul viisil kogudusega seotud ei ole. Raskel stagnaajal alustatud pühapäevakoolitöö on kandnud oma vilja - toonased õpilased on tänased pühapäevakoolide rühmajuhid ja -õpetajadki.

Pühapäevakoolide ja koguduse lastetöö eesmärk on luua turvaline ning lapsesõbralik keskkond, kus laps saab vastused oma vaimulikele küsimustele ja vajadustele. Lastele antakse edasi põhilised kristluse seisukohad nii maailmavaatelisest kui praktilisest eetilis-moraalsest aspektist lähtudes. Pühapäevakooli tundides edeneb laps ka üldisemalt - omal kohal on laulmine ja muusika, käsitöö ja praktilised kodutööd, meisterdamine. Erilist tähelepanu pöörame keskkonnale, milles toimub lastetöö. Tahame, et see oleks koht, kus lapsed saavad jagada muresid ning probleeme, mille lahendamiseks tavakoolis või isegi kodus võib osavõtlikkusest ja mõistmisest puudu jääda.

Meie koguduse pühapäevakoolid toimuvad põhiliselt pühapäeviti, mõned eriüritused ka teistel nädalapäevadel. Kõige väiksemate (eelkooli ealiste) laste tunnid toimuvad samaaegselt jumalateenistustega - kell 11 - nõnda, et lapsevanemad saaksid ise teenistusest osa võtta. Vanemad rühmad (nooremad ja vanemad kooliealised) kogunevad klassidesse pärast hommikust jumalateenistust, reeglina kell 14.

Suure osa pühapäevakoolist ja lastetööst moodustavad eriüritused. Koos laste ja nende vanematega tähistame pühapäevakoolide õppeaasta algust ja lõppu, jõulupühi, emadepäeva ja vahest on rõõmupidu lihtsalt niisama. Mitu korda aasta jooksul käiakse väjasõitudel - möödaläinud aasta sees näiteks laste gospelfestivalil Kuressaares, oikumeenilisel laste laulupäeval Otepääl , laste tänupäeval Paides ning igasuvisel pühapäevakoolide ja skautide laagris Kaberneemes.

Kliki pildil (NN topeltkliki)vaatamiseks Laste rühm Otepää laulupäeval Kõige väiksemate laulurühm Lapsed on püüdlikud kuulajad Pühapäevakooli rühmad jumalateenistuse alguses