Misjonikooli logo

Põhimõtted ja teenimisfilosoofia

Pealeht - Teated - Uus - Misjonikool - Vaimulikud tekstid - Kristlik statistika - Juhtimine - Sisukord

Misjonikool rajaneb õpetuses Piiblile - Uue ja Vana Testamendi kanoonilistele raamatutele. Me ei seo end jäigalt ühegi kirjapandud usutunnistusega, hindame ent kõrgelt üldtunnustatud Apostlikku ja Nikaia usutunnistust. Oma vaadete selgemaks väljenduseks oleme kirja pannud usulised tõekspidamised ning vaimulikud väärtushinnangud, mida jagame Kehra Kogudusega.

Misjonikooli üldised väärtushinnagud

Me juhindume kooli töö kavandamisel, õppetöös ning igapäevases elus järgmistest väärtushinnangutest:


Kättesaadavus

Kättesaadavus hinna poolest
1996/97 ja 1997/98 õppeaastal oli õppemaks 600 EEK/kuus. Algaval õppeaastal on see 800 EEK kuus.
Kättesaadavus taseme poolest
Koolil on rakenduslik ja praktiline suunitlus. Õpilase intellektuaalsed võimed pole tähtsusetud,ent mitte tähtsamad soovist õpitut ellu rakendada.

Sisseastumistingimused

  1. Hariduse ja vanuse formaalne alampiir on 10 klassi ja 18 aastat.
  2. Koguduse või vaimuliku soovitus.
  3. Isikliku usu tunnistamine.
  4. Nõustumine kooli tingimuste ja korraga.
  5. Sisseastumiskatseteks on vestlus ning kirjalik õppimissoovi põhjendus.

Õppetöö praktiline suunitlus


Teoreetilise ettevalmistuse väärtushinnangud Praktilise ettevalmistuse väärtushinnangud
Piiblitundmine ja juurdumine Jumala sõnasse, vaimulik kasv ja teadmised. Praktiline vaimulik kogemus, kindlus, julgus, motivatsioon, oskused, võime iseseisvaks tööks.
Ohud, mida vältida: «kirjatähe suretav mõju», teadmiste kasv ilma kogemusteta. Ohud, mida vältida: «äralibisemine» Sõna aluselt, iseseisva vaimuliku elu kängumine.
***
***
Piiblitundmise ained
Uue ja Vana Testamendi sissejuhatused, piiblitundmine (Piibli läbilugemine), taustamaterjal Piibli mõistmiseks.

Teoloogilised ained
Basic (Piibel, Jumal, päästmine, usk, Püha Vaim, kristlase olukord ja relvad, õigus-rahu-rõõm, teenimine ja ohver, taevas, põrgu, lõpuajad, ...), tõlgendamine, dogmadest, mittekristlikud religioonid, eksiõpetused.
Praktilise teoloogia ained
Jutlustamine, hingehoid, koguduste rajamine ja kasv, koguduse töö korraldamine, vaimulikud talitused, lastetöö, evangelisatsioon.
Vaimuliku elu ained
Usuelu, Jumala juhtimine, palve, paast, majapidamine, tunnistamine, ülistus, tervendamine, andestus, vaimuannid ja -vili, kristlik perekond, võidmine, meeleparandus, vaimulik sõjapidamine, ärkamised,...
Muud ained
Koosolekute korraldamine ja avalik kõne, kiriku ajalugu, kirjaoskus ja Eesti ajalugu, võõrkeel, pillimäng ja laul, arvuti-kirjaoskus, juhtimine, self-management, kohustuslik kirjandus, referaadid ja kirjalikud tööd.
Kristliku iseloomu kujundamine
  • Jüngerlus, eluosadus koolis
    • õpilaste vahel
    • õpetajatega
    • isiklik osadus Jumalaga
  • Teenimine - praktilised tööd kooli juures

Praktika kogudustes
  • Praktika-väljasõidud nädalalõppudel koos õpetajatega.
  • Pikem praktikaaeg gruppides ühes konkreetses koguduses.

Ülistus ja palve
  • Julgustus eestpalveteks üksteise eest.
  • Ühised päeva algused ja lõpetused palve ja Jumala kiitmisega.
  • Erilised paastu- ja palveajad.
  • Vastav praktika koolis ja kogudustes.


Kogudustele orienteeritus

Misjonikool saab eksisteerida niikaua, kuni ta on vajalik kogudustele. Kool on ellu kutsutud tänu sellele, et mitmed koguduste tegevjuhid nägid vajadust selle järele. Kogudustele orienteeritusest tulenevad mõned praktilised järeldused:


Isiksuse kujundamine

Õpetus pole andmete kopeerimine...

Õpetajate küsimus on Misjonikoolis väga oluline. Kool on jüngerlikku elulaadi taotlev, sest me usume, et just sel viisil on võimalik õpilaste iseloomu kujundada. Me defineerime jüngerlust õpetaja elu panustamisena õpilase ellu. Levinud õpetamismall sarnaneb andmete kopeerimisega. Sellise õpetamise eesmärk on reprodutseerida minimaalse aja-, raha-, inim- ja energiakuluga maksimaalne hulk informatsiooni. Selline lähenemine ei võimalda kujundada iseloomu jüngrikoolile omasel määral.

Misjonikoolis tahame rakendada õpetamise viisi, millel on sisulisi sarnasusi õpetusviisiga, mida kasutas Jeesus Kristus oma jüngrite juures. Robert E. Coleman on sellesse hea sissevaate teinud oma raamatus The Master Plan of Evangelism. (Meistri plaan, Logos 1998)


Printsiip Ootused õpetaja suhtes
...ja Ta valis nende seast kaksteistkümmend... Lk 6:13
Valida vähesed, ent õppimisvõimelised ja õppida soovijad, et jõuda paljudeni.
Eelistab kvaliteeti kvantiteedile
...ja Ta määras need kaksteistkümmend, et need oleksid Tema juures... Mk 3:14
Olla nendega, rohkesti mitteformaalset osadust, aega ja isiklikku tähelepanu.
Tahab pühendada aega, energiat, tähelepanu, elu. Me mõjutame inimesi, kui me suhtleme nendega.
...võtke endi peale minu ike... Mt 11:29
Oodata neilt lojaalsust ning et nad on nõus maksma hinda, olema kuulekad. Keegi ei või juhtida enne, kui ta on õppinud järgima.
Tahab olla ustav ja usaldusväärne.
Võtke vastu Püha Vaim! Jh 20:22
Anda endast nendele - see on «vaimulik ümbervalamine», nagu Eliisa võis Eelijale öelda: «Tulgu mulle ometi kaks osa sinu vaimust!»
Tal peab olema, mida anda; ta peab vastu võtma, et tal oleks anda. Võime edasi anda Kristuse elu on ainuke tõendus, et meil endil see on.
...ma olen teile andnud eeskuju... Jh 13:15
Olla neile eeskujuks - palveelus, osaduses Isaga, Püha Vaimu juhtimises, lojaalsuses Pühakirjale, hingedevõitmises. Noored usklikud kalduvad järgima kõigepealt sind ja sinu kaudu Issandat (1Ts 1:6)
Elab ja teeb seda, mida õpetab. Ta ei ütle: «Tee, mida ma ütlen!» vaid «Ela, nagu mina elan!»
...Ta kutsus nad enese juurde ja hakkas neid läkitama... (Mk 6:7)
Läkitada neid välja - lasta neid «tiibu proovida», ka eksida, ent siiski oodata, et ülesanne saaks täidetud.
Usaldab neid minna lasta ja söandab neid volitada.
...kas te veel ei mõista ega saa aru? Mk 8:17
Jälgida neid ja korrigeerida armastuses, kus iganes vaja.
Tahab vastutada kaugemale kui klassiukseni. Julgeb olla ebapopulaarne.
...et te kannaksite vilja ning teie vili jääks... Jh 15:16
Lasta neil paljuneda ning oodata neilt viljakandmist
Julgeb nad iseseisvale tööle lasta.


Ootused õpetajate suhtes

Õpetaja miinimumiks on järgmine panus:
Üks intensiivnädal Misjonikoolis - see tähendab kohapeal elamist vähemalt neli päeva (soovitavalt aga esmaspäevast reedeni), mille jooksul õpetaja annab edasi umbes 20-tunnise ainetsükli. Intensiivnädal tähendab õpetajale tihedat elu-osadust õpilastega, ta veedab õpilastega ka loenguvälise aja ning on kättesaadav privaatvestlusteks. Täiendavad juhised õpetajale intensiivnädala ajaks annab Misjonikooli kodukord.

Lisaks intensiivnädalatele on õppeplaanis ka regulaarloengud. Neid annavad õpetajad, kelle õppeplaanis on olemas intensiivnädal. Regulaarloengud on 1-2 loengutundi (1 loeng=90 minutit+30 minutit vaheaega) nädalas või üle nädala.


Heale majapidajale omane suhtumine

Misjonikool küsib õpilastelt sellist õppemaksu, millega üksi kodus elades tõenäoliselt välja ei tuleks. 1997/98 õppeaastal otsustasime säilitada sama õppemaksu suuruse, mis 1996/97 õppeaastal - 600 EEK kuus. 1998/99 õppeaastal on õppemaksuks 800 EEK kuus. Selle eest saab õpilane peavarju, toidu kui õpetuse. Praktika ajal hoolitseb toidu ja majutuse eest Misjonikool koostöös kohaliku kogudusega. Kokku maksab misjonikooli kursus (8,5 kuud) 6800 EEK. Kes soovib kogu õppemaksu maksta septembrikuu jooksul, saab soodustuseks ühe kuu tasuta (kursuse hinnaks 6000 EEK).

Me anname õpilastele nõu, kui neil on probleeme raha leidmisega õppemaksu tasumiseks. Mõnikord on õpilased teeninud ja säästnud vastava rahasumma ise. Sageli osaleb õpilase toetamisel tema oma kogudus või sõpruskogudus välismaal. Meil on olnud häid kogemusi ka toetajate-perede meetodiga. Sellisel juhul otsib õpilane (enamasti oma kogudusest või tutvusringkonnast) 6-10 perekonda, kes on nõus teda õppimise ajal regulaarselt sajakonna krooniga toetama.

Õppemaksust kaetakse umbes pool kooli tegelikest kuludest. Teise poole katavad Eesti ja välismaa koguduste, organisatsioonide ja üksikisikute annetused. Õpilased aitavad kooli ajal kaasa mitmesuguste praktiliste töödega.

Osa toetusest koolile moodustab õpetajate töö, mille eest nad reeglina tasu ei võta. Paljud toetajad annavad oma panuse toiduainete näol vői ka praktiliste mitmesuguste eluks vajalikke tarvbeid ja vahendeid annetades.

Rahalisi annetusi saab Misjonikoolile teha ka panga kaudu. Raha tuleb koos sihtotstarbe näitamisega üle kanda Kehra Koguduse pangaarvele 1120056878 Eesti Hoiupangas.

Kui keegi tunneb, et tal on tahtmist ja võimalust nendes küsimustes kaasa aidata, siis võib ta vaadata meie sponsorite ja vajaduste leheküljele.

Pealeht - Teated - Uus - Misjonikool - Vaimulikud tekstid - Kristlik statistika - Juhtimine - Sisukord


© Kehra Kogudus 1998. Teostus Alland Parman
Kreutzwaldi 1, Kehra, 74306 Tel:2-6084384; Fax:2-6085696; e-mail: kehra.kogudus@mail.ee