Järelmõtted

Eelmine Sisukord Järgmine

Kui kristlik on Eestimaa? Nagu eessõnas juba öeldud, polnud töö eesmärgiks sellele küsimusele lõplikku vastust anda. See oli pigem soov kutsuda sind, hea lugeja, selle küsimuse üle tõsiselt järele mõtlema. Küllap on igaühel meist kujunenud oma seisukoht selles küsimuses, kui mõtleme oma sugulastele, sõpradele, kolleegidele, naabritele ja kaasõpilastele. Tõenäoliselt võime tänaseks teha ühe järelduse: Eestimaa misjonipõld on lai.

Isiklikult loodan, et Eestimaa on ehk pisut kristlikum kui sellest uurimusest tuleneb ja seda mitmel põhjusel.

Olen kogunud materjali selle uurimuse tarvis veidi üle kolme aasta, kuid see kõik ei ole jõudnud nende kaante vahele, sest statistilistel andmetel on omadus kiiresti vananeda.

Teiseks põhjuseks on mõistagi meie tormiliselt arenev ja muutuv ühiskond, mis avaldub ka Eestimaa usulistel maastikel: nõukogude korra ajal keelatud konfessioonide taastamises ja suletud koguduste taasavamises, mitmete uute kristlike ning mittekristlike konfessioonide ja koguduste tulekus meie maale, kõikvõimalike kristlike seltside, liitude ja ühenduste tegevuse alustamises või taasalustamises. Tuleb tõdeda, et taoline pilt on meie tillukese maa ja rahva kohta kirju.

Kolmandaks osutus statistiline materjal enamkättesaadavaks eesti kogudustelt; vene kogudustelt laekus informatsiooni märgatavalt vähem, samas on aga Eesti Euroopas ühe suurima muulaskonnaga riike.

Tehtud uurimistöö põhjal võime öelda, et kuigi eesti rahvas:

on ometi tõsi ka järgnev

Seega on misjonipõld meie rahvale evangeeliumi kuulutamiseks tohutu. Ülesanne on suur, kuid suured on ka võimalused.

Hea lugeja! Sooviksin, et sa pärast selle uurimistööga tutvumist küsiksid endalt:

Kui käesolev töö aitab meil pisut paremini täita Kristuse suurt misjonikäsku: «Minge kõike maailma ja tehke jüngriteks kõik rahvad!» Eestis, siis usun, et see vaevanägemine pole olnud asjata.

Lõpuks tahaksin tänada misjoniorganisatsiooni The Alliance for Saturation Church Planting asedirektorit Norie Roederit, kelle asjatundlikul ja kannatlikul juhendamisel see töö on valminud.

See töö poleks omandanud sellist vormi ega sisu, kui töösse poleks lülitunud Alland Parman, kes on töö tehniline toimetaja, graafikute koostaja, kujundaja, ideede kaasautor ja suurepärane kaastööline.

Tänan ühtlasi tõhusa kaasaaitamise eest tõlki Sulev Kivastikku ning keelelist nõuandjat Helle Aani.

Kui kristlik on Eestimaa? Kutsun kõiki lugejaid selle küsimuse üle järele mõtlema ja tegema kõik, et Eestimaa võiks mõne aasta möödudes olla märgatavalt kristlikum kui täna!

Merike Uudam

Küsimused ja täiendused palume saata ühele järgmistest aadressidest:

Alland Parman
Kreutzwaldi 1, Kehra, 74306