Kehra Kogudus

Sissejuhatus

Pealeht - Teated - Uus - Misjonikool - Vaimulikud tekstid - Kristlik statistika - Juhtimine - Sisukord

Eelmine Sisukord Järgmine

Kristlik misjon on laiahaardeline ja mittetriviaalne ettevõtmine. Evangeeliumi kuulutamine on koguduse keskne ülesanne, mis terve (õige meelsusega) sisekliima tulemusel toob kaasa rõõmu ning koguduse kasvamise. Ilma selleta jäävad terved ühiskonna kihid ja põlvkonnad ilma võimalusest kuulda ja puudutatud saada evangeeliumist. Kogudus lakkab kasvamast, hääbub ning kaob viimaks. Ajalugu on näidanud, et koguduste, mis - olgu siis sisemiste või väliste tingimuste tõttu - on lakanud evangeeliumi kuulutamast, väljasuremine on vaid aja küsimus.

Millised kogudused kasvavad

Meil, kristlastel, on ülesanne Jeesuselt: teha Tema jüngreiks kõik rahvad maa peal. Kena! Kuidas oleme sellega hakkama saamas? Kes on juba jüngreiks tehtud? Kes veel ei ole? Kas on neid, kes pole eales evangeeliumi sõnumit kuulnud? Kes need on? Millised on nende vajadused? Kuidas sõnumiga lunastusest nendeni jõuda? Veel küsimusi: millised kogudused kasvavad ja millised ei kasva? Mis põhjusel? Kuhu oleks tarvis uusi kogudusi? Kes on praegu töötamas inimeste keskel - millised kogudused, millised misjoniorganisatsioonid? Mis toimub minu külas, minu linnas, minu maakonnas? Millised teenimisvormid on praegusel ajal kõige efektiivsemad? Tegelikult esitab meie praktiline töö veelgi enam küsimusi, millistele vajaksime väga selgeid vastuseid.

Kui tahame olla Jumala armu head majapidajad, siis peame oma käsutusse saama fakte teadvustamaks, milline on tegelik olukord. Eile paika pandud seisukohad võivad meid täna eksitada. Vajame korrektset ja ajakohast informatsiooni nii koguduste kohta (millised on lõikajate väed), kui ka ühiskonna kohta (milline võiks olla lõikus).

Kui me ei kogu, ei säilita, ei analüüsi ega vahenda asjakohast informatsiooni inimeste olukorra ning sellele vastava koguduste potentsiaali kohta, varitseb meid oht kaotada silmist strateegilised eesmärgid, milliste saavutamiseks on Jumal meid siia pannud. Nii kasutatakse ressursse ühekülgselt või jäävad need hoopiski kasutamata ning paljudel jääb kuulmata elumuutev sõnum ja kogemata Jumala uuendav vägi.

Kui Kristuse ihul on see valgus - faktid, mida ta vajab töö alustamiseks, siis on kogudusele loodud eeldused täita temale usaldatud misjoniülesannet. Ta saab teadlikult suunata oma ressursid aladele, kus neid kõige enam vajatakse ning pöörata oma tähelepanu tööalade arendamisele, mis antud kontekstis kõige efektiivsemalt toimivad. Siis kogudus näeb, kuidas Jeesus Kristus saab kõigis ühiskonnakihtides elavaks.

Et see võiks sündida, tuleb:

  1. Koguda informatsioon kogudustest ning kontekstist, milles nad asuvad.
  2. Analüüsida saadud tulemusi.
  3. Lähtudes analüüsist püstitada realistlikud eesmärgid evangeelseks tööks, koguduste rajamiseks, uute teenimisvormide ellurakendamiseks, et tõepoolest kõik saaksid tehtud jüngriteks.
  4. Lähtudes saadud informatsiooni analüüsist sõnastada prohvetlik sõnum käesoleva olukorra tarvis.

Siinkirjeldatu on osa DAWN (Disciple A Whole Nation) strateegiast, mille eesmärgiks on kogudused kõikjal - kõikide inimeste füüsilises, sotsiaalses ning intellektuaalses haardeulatuses. Just nii, kui Kristus saab oma Ihus, Koguduses, elavaks ja kättesaadavaks kõigile inimestele, võib ka kõikide rahvaste jüngrikssaamine toimuda.

Küsimusi ja viiteid

Vaadakem veelkord üle, mida peaksime küsima ja millistele küsimustele vastuseid otsima, et efektiivselt evangeeliumi kuulutada just selles keskkonnas, kus me asume.

Anname endale aru, et küsitlused, andmed ja nende analüüs ning selle esitamine ei too iseenesest inimesi Kristuse juurde. Kuid informatsioonil, mis on kogutud, analüüsitud ja arusaadavalt esitatud, on siiski tähtis roll misjonikäsu täideviimisel. Pilti lõikust ootavatest väljadest on Jumal mitmel korral kasutanud, et panna töötegijaid hoolt tundma kadunute pärast. Sama toime võib olla adekvaatsel, analüüsitud ning sobival kujul esitatud uurimistulemustel meie aja jumalariigi töötegijatele.

Kui Mooses jõudis koos Iisraeli rahvaga tõotatud maa piirile, saatis ta välja kaksteist meest, kes pidid uurima, kas maa on hea, milline on rahvastik, millised linnad, kas seal on metsa, põllumaad... (4Ms 13-14). Need mehed käisid ja tõid kaasa väärtuslikku infot, samuti näidiseid viljadest. Teave, mida maakuulajad tõid, oli kõigil sama, kuid selle interpreteerimine erinev. Kümme meest külvasid oma aruandega hirmu. Kaks meest aga, Joosua ning Kaaleb, julgust ning optimismi. Siin peitub õppetund info kasutamiseks.

Vaadakem oma maad läbi Jeesuse silmade (Mt 9:3-38).

Jeesus käis läbi kõik linnad ja külad.
Ta õpetas nende kogudusekodades ja kuulutas Jumala riigi evangeeliumi, parandas kõike tõbe ja kõike viga.
Kui Ta rahvahulka nägi, oli Tal hale meel nende pärast, sest nad olid piinatud ja vintsutatud otsekui lambad, kellel ei ole karjast.
Ta ütles oma jüngritele: «Lõikust on palju, aga vähe töötegijaid. Paluge siis lõikuse Issandat, et Ta läkitaks töötegijaid välja oma lõikusele.»

Miks Jeesus seda kõike tegi? Mis motiveeris teda õpetama, kuulutama Jumala riiki, tervendama? Ta NÄGI inimesi seal ja selliselt, nagu nad tegelikult olid. Jeesus tunnistas sedasama probleemi, mille ees me jätkuvalt oleme: Tööd on palju, tegijaid vähe. Jeesus näitas ka võtme selle probleemi lahendamiseks: Palve.

Jeesus käis kohtades, kus inimesi oli. Kuhu iganes Ta läks, nägi Ta inimesi elamas viletsuses, juhtimiseta, lootuseta. Jeesus andis neile suuna sellega, mida Ta õpetas. Ta andis neile lootuse sellega, mida Ta jutlustas. Ta näitas oma kaastunnet sellega, mida Ta tegi - tervendades.

Ja see, mida Ta nägi - määratu lõhe töötegijate vajaduse ja pakkumise vahel - pani Teda palvetama koos oma ustavate järgijatega.

Millised koguduse kasvavad

Eelmine Sisukord Järgmine

Pealeht - Teated - Uus - Misjonikool - Vaimulikud tekstid - Kristlik statistika - Juhtimine - Sisukord


© Kehra Kogudus 1998. Teostus Alland Parman
Kreutzwaldi 1, Kehra, 74306 Tel:2-6084384; Fax:2-6085696; e-mail: kehra.kogudus@mail.ee