Kehra Kogudus

Lisaartiklid

DAWN maailmaevangelisatsiooni strateegia tutvustus

Pealeht - Teated - Uus - Misjonikool - Vaimulikud tekstid - Kristlik statistika - Juhtimine - Sisukord

Eelmine Sisukord Järgmine

(Wolfgang D. Fernandez, DAWN Ministries Europe direktor)

«DAWN» on lühend sõnadest Discipling A Whole Nation - kogu rahva/riigi jüngriteks tegemine. See on teenimistöö strateegia, mis tuletatud meie Issanda käsust: «...tehke jüngriteks kõik rahvad». Strateegias järgitakse Jeesuse sõnu nii, nagu need on öeldud - usume, et Issand tahab terved rahvad jüngriteks teha lasta. Selle saavutamiseks püüab DAWN kaasata kogu Kristuse ihu riigis, mis on soodsaim riigi või rahvuse küllastamiseks Kristuse-kesksete gruppide, koguduste ja kirikutega. Seda nimetatakse «piisava arvu koguduste rajamiseks».

DAWN-i eesmärgiks on luua Kristuse-keskne grupp, kogudus või kirik igasse külla ja paikkonda kogu riigis. DAWN soovib, et üks kogudus iga 500-1000 elaniku kohta kehastaks Issandat Jeesust Kristust kogu tema ilus, kaastundes ja väes kestvamat aega.

Kui see on saavutatud, ei peeta veel täidetuks suurt misjonikäsku, vaid ainult viimast mõõdetavat ülesannet kogu selle riigi jüngriks tegemiseks. Kui igas kogukonnas on tunnistav kogudus, on igal inimesel võimalus teha teadlik otsus Jeesuse poolt või vastu ning on olemas ka osaduse pidamise koht, kus ta saab kasvada jüngriks. DAWN-strateegia moodustavad 13 piibellikku ja missioloogilist põhimõtet. Neid rakendatakse praegu praktikas peaaegu sajas riigis.

Tänapäeva Euroopas mõistavad paljud, et seniste jõupingutuste jätkudes on seda eesmärki ettenähtavas tulevikus võimatu saavutada. Selle mõistmine, et koguduste rajamise läbi saab Kristuse ligiolu toodud meie ühiskonda, on erutanud paljusid ka sellistes riikides, kus see idee oleks kolm aastat tagasi kõrvale heidetud kui teostamatu. Üks uskkond Taanis hakkas pärast kolmekümneaastat stagnatsiooni 1989. aastal kogudusi rajama. Tõhusa, ent ühtlasi raske töö tulemusena on nad võinud olla tunnistajaiks oma pühapäevase külastatavuse 10% aastakasvule ning nad on seadnud eesmärgiks kasvada 4000-lt 20 000-le aastaks 2000. See on loonud soodsa võimaluse pastoritele ja uskkondlikele juhtidele, kaalumaks koostööväljavaateid oma riigi jüngreiks tegemisel.

Need uued arengud oma probleemide ja perspektiividega annavad meile võimaluse pakkuda lahendust Euroopa suurele dilemmale: üksmeele saavutamisele keset suuri erinevusi. Samuti loob see Kristuse ihule võimaluse leida lahendus ühinemis- ja rahvuslustaotluste konfliktile.

Euroopa kirik omandab vaimuliku meelevalla Euroopa riikide jüngerdamiseks vaid siis, kui ta tegutseb üksmeeles ja mitmekesisuses. See ongi DAWNi nägemuse ellurakendamise tuum. Dr Virgilio Zapata, Guatemaala ajaloolane, ütles 1984. a. DAWN-kongressi lõpul: «See kongress on meie kiriku ajaloos ainulaadne. Kuigi uskkondi kutsutakse üles töötama ühise eesmärgi nimel, ei nõuta neilt samal ajal kompromisse oma omapäraga. Oleme vabad marssima omaenda lippude all. Asja mõte aga seisneb selles, et me marsime siit välja üheskoos.»

Rahvuslik DAWN-kongress võib olla avalöögiks selle nägemuse teostamiseks Eestis. Samasugused kongressid on juba korraldatud Soomes, Šveitsis, Inglismaal, Taanis ja Hollandis.

DAWN piltides

Elevant

Kogu rahva jüngriteks tegemise ülesanne on hiiglaslik - nagu mammut või elevant. Kuulutamine kõikidele erinevatele eagruppidele, mõlemale (nii eesti kui vene) peamisele keelerühmale, kõikidele erinevatele isiksusetüüpidele ja subkultuuridele - kuulutamine kõigile neile terve riigi ulatuses on tõesti tohutu ülesanne. Võhiklikkus, karjerism, paadumus ja rivaalitsemine takistavad selle ülesande ning Jumala tahte täitmist Eestis.

Küsimus: Kuidas süüakse elevanti?

Vastus: Tükikaupa.

Evangeliseerida kogu rahvas ning pakkuda igale usklikule vaimulik kodu - see on ülesanne, mis nõuab kaastööd kõigilt kristlastelt, igalt uskkonnalt. Saame selle eesmärgi täitmiseks töötada õlg õla kõrval, üksteist toetades. Igal uskkonnal on oma tugevad küljed, mis aitavad tal täita oma osa selles ülesandes. Kõik võivad anda omapoolse panuse ning annid selle heaks. Ükski uskkond ei jaksa elevanti üksi ära süüa. Või nagu ütles Jeesus: «Lõikust on palju, aga vähe töötegijaid. Paluge siis lõikuse Issandat, et ta läkitaks töötegijaid välja oma lõikusele.»

Jänes

Teine näide võiks olla jänesejaht. Sügisel lähevad jahimehed (koos koertega) metsadesse jäneseid jahtima. Kõigepealt tulevad kõik kokku teatud kohta, et teha ühine algus. Koerad on rahutud: nad hauguvad, märgivad oma territooriume, hammustavad üksteise kõrvu ja sabasid, ning üleüldse löövad palju lärmi.

Kõik aga muutub, kui märgatakse jänest. Nüüd on kõigil koertel vaid üks püüe: jänes kätte saada. Nad jahivad külg külje kõrval, kuni ta on tabatud.

Kas pole meiegi, kristlased, samasugused? Paljud erinevad uskkonnad, äratusliikumised ja evangeelsed organisatsioonid on nagu need koerad enne jahti. See tekitab tunde, et nad vajavad jänest: konkreetset ühiseesmärki evangeelseks tööks. Palve, uurimistöö ja sidemepidamise kaudu suudame leida kindlad eesmärgid.

Sitikas

Viimase kümne aasta jooksul evangelismi alal tehtud uurimused näitavad, et üksnes elavate väikegruppide ja koguduste abil saab kogu teatud piirkonda täita kuulutusega Jeesuse lunastustööst. Hetkel tundub, et iga 500-1000 inimese kohta peaks olema üks elav grupp, mis suudab pakkuda vaimulikku kodu. Kohtades, kus neid pole, peaks olemasolev kristlik kogudus need looma.

Paljudes kogudustes ärritutakse, kui 10 000 elanikuga linna rajatakse uus kogudus. Räägitakse rivaliteedist ja selle ohtudest. See on, nagu vaidleksid kaks sitikat surnud elevandi juures, et kumb neist ikkagi tohib teda sööma hakata.

Eelmine Sisukord Järgmine

Pealeht - Teated - Uus - Misjonikool - Vaimulikud tekstid - Kristlik statistika - Juhtimine - Sisukord


© Kehra Kogudus 1998. Teostus Alland Parman
Kreutzwaldi 1, Kehra, 74306 Tel:2-6084384; Fax:2-6085696; e-mail: kehra.kogudus@mail.ee